Revoluție energetică în Moldova? Ministrul Energiei anunță prioritățile mandatului său

19 Feb. 2025, 09:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Feb. 2025, 09:53 // Actual //  Ursu Victor

Dorin Jungiatu, proaspăt învestit în funcția de ministru al Energiei, a declarat astăzi că prioritățile sale vor fi eficiența, transparența și accesibilitatea resurselor energetice. În cadrul primului său discurs public, Jungiatu a subliniat direcțiile strategice stabilite de conducerea țării.

„Astăzi preiau mandatul de Ministru al Energiei cu obiectivele clare stabilite de domnul prim-ministru și de doamna președintă: să asigurăm o funcționare a sistemului energetic transparentă și eficientă. Ne vom axa pe trei direcții importante: eficiența energetică, implementarea proiectelor strategice și, cel mai important, asigurarea resurselor energetice necesare țării la prețuri rezonabile”, a declarat ministrul.

El a subliniat importanța proiectelor strategice, punând un accent deosebit pe finalizarea liniei electrice de înaltă tensiune Văcănești-Chișinău, un element crucial pentru securitatea energetică a Republicii Moldova.

„Vom lucra pentru ca energia electrică și gazul să fie disponibile în mod constant și la prețuri accesibile pentru cetățeni. Este o misiune esențială pentru bunăstarea populației și stabilitatea economică a țării”, a adăugat Jungiatu.

Noul ministru a promis că va colabora strâns cu toate instituțiile relevante pentru a garanta o tranziție eficientă și sigură către un sistem energetic modern și sustenabil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.