Revoluție în agricultura ucraineană! Tractoarele vor fi dotate cu tehnologie de deminare a terenurilor agricole

24 Ian. 2023, 14:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Ian. 2023, 14:42 // Actual //  bani.md

O companie ucraineană din orașul Vinnytsia a venit cu o soluție pentru detectarea minelor de pe terenurile agricole. Firma „Frendt” a dezvoltat un dispozitiv pentru detectarea minelor, care este montat pe utilaje agricole.

Multe firme din domeniul agriculturii au avut de suferit din cauza pericolului reprezentat de minele împrăștiate pe diverse câmpuri cu potențial agricol de pe teritoriul Ucrainei.

Compania din Vinnytsia, „Frendt” (Frendt LLC), a dezvoltat un dispozitiv pentru detectarea minelor în câmp. Noutatea sistemului este că acesta este gândit să fie montat pe mașini agricole, a anunțat viceprimarul orașului Vinnytsia, Andriy Ocheretny. Oficialul a subliniat că pământul va putea fi din nou folosit pentru agricultură, iar că procesul de deminare se desfășoară la distanță.

„Aceasta este o soluție extrem de utilă pentru acele regiuni din Ucraina care au fost sub ocupație sau au suferit ca urmare a ostilităților. Mulțumită dezvoltatorilor din Vinnytsia, regiunile Kiev, Cernihiv, Sumy, Harkov și Mykolaiv vor putea, în curând, să recupereze terenurule pentru cultivarea lor în siguranță”, a spus viceprimarul orașului Vinnytsia pe pagina sa de Facebook.

Tehnologia de deminare de pe utilajele agricole funcționează pe tractoare. Pe ambele părți ale utilajului agricol sunt atașate detectoare de metale, care, de fapt, monitorizează posibilul pericol și transmit imediat informații în camera de control. În cazul detectării minelor, echipamentul special se oprește din mișcare și așteaptă o comandă de la operator.

„Această dezvoltare nu numai că va simplifica semnificativ activitatea serviciilor care deminează teritoriile, dar va salva și viețile oamenilor”, a mai punctat Andryi Ocheretny.

Minele reprezintă un obstacol major pentru fermierii care nu mai pot să își exploateze terenurile agricole. Este și cazul Agrogeofizika, companie care își desfășoară activitatea în regiunea Harkov și care nu poate opera din punct de vedere economic din cauza problemei de exploatare a teritoriilor minate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Iul. 2025, 16:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
01 Iul. 2025, 16:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a importat, în 2024, 32.015 anvelope pentru utilaje agricole şi forestiere, iar în primele cinci luni din 2025 alte 15.676 bucăţi, arată un studiu semnat de economistul Iurie Rija. Extrapolat pe întregul an, ritmul actual ar putea egala sau chiar depăşi nivelul din 2024, confirmând cererea constant ridicată din sectorul agricol şi silvic.

Dacă în ianuarie 2024 o anvelopă costa, în medie, 2.980 lei, în ianuarie 2025 preţul a scăzut la 1.581 lei. Tendinţa s-a repetat în aprilie (1.112 lei vs. 2.836 lei). În ansamblu, valoarea importurilor pe ianuarie-mai 2025 (29,3 mil. lei) reprezintă doar 36,5 % din totalul de 80,1 mil. lei din 2024, deşi cantitatea este comparabilă. Rija explică scăderea prin trecerea la modele mai ieftine, presiunea concurenţei şi reconfigurarea logisticii.

Din punct de vedere al țării de proveniență a importurilor Turcia  domină cu 44 % din volum (21.021 buc.) şi 53 % din valoare (58,2 mil. lei); preţ mediu stabil, ~2.770 lei/buc, China – 25 % din importuri, dar doar 12 % din valoare; preţ mediu prăbuşit în 2025 la 654 lei/buc și India, Ucraina şi România completează Top 5; împreună, cele cinci ţări acoperă 90 % din cantitate şi 88 % din valoare.

Totodată, Cehia livrează anvelope premium (preţ mediu peste 6.900 lei), iar în 2024 din Spania au fost importate seturi ultra-scumpe (24.900 lei/buc.), sumă care a revenit la normal în 2025.

Din cele 74 de companii importatoare, AGROPIESE TGR GRUP SRL asigură 38 % din volum şi 30 % din valoare. INTRP IND CHIVIRIGA VITALIE aduce doar 14 % din anvelope, dar aproape 29 % din valoare, semn că mizează pe produse premium. Primele şapte firme reprezintă peste 80 % din importuri, configurând o oligopolizare a pieţei.

În concluzie, Rija spune că: „Cererea rămâne elevată şi sezonieră, cu vârfuri înainte de lucrările de primăvară şi toamnă, iar scăderea preţurilor reflectă migrarea spre modele mai accesibile şi ofensiva furnizorilor asiatici. În același timp, importatorii moldoveni sunt dependenţi de un grup restrâns de ţări şi de câţiva importatori mari expune sectorul la riscuri logistice şi de preţ”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO