Sărbătoarea tradiţiilor de iarnă, la Castel Mimi, cu vin fiert nelimitat, ansambluri folclorice, ursul şi capra

14 Ian. 2025, 13:51
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Ian. 2025, 13:51 // Actual //  bani.md

Castel Mimi încheie ciclul sărbătorilor de iarnă cu un eveniment inedit, dedicat tradiţiilor noastre autentice. Sâmbătă, 18 ianuarie, sunteţi aşteptaţi cu toată familia la “Sărbătoarea tradiţiilor de iarnă”, pentru a vă bucura de atmosferă de poveste şi datini din strămoşi renăscute.

Colindele, urăturile şi cântecele de iarnă vor răsuna pe toată durata evenimentului. Interpreta Maria Iliuţ şi Ansamblul folcloric “Crenguţă de Iederă” vor prezenta un adevărat spectacol de la care nu vor lipsi îndrăgitele personaje ale sărbătorrilor de iarnă – ursul şi capra, care vor dansa împreună cu toţi participanţii, creând emoţii frumoase atât copiilor, cât şi adulţilor. Cu recitaluri şi cântece tradiţionale vor evolua şi ansamblurile folclorice Dorurele şi “Ştefan Vodă”, conducător Tudor Ungureanu.

Sunteţi aşteptaţi cu bună dispoziţie, poftă de dans şi dorinţa de a cunoaşte vechile obiceiuri de iarnă ale locului. Atmosfera va fi condimentată cu bucate alese, gătite pe grătarele de la Open Air Kitchen. Nu vă fie frică de gerul de afară, pentru că adulţii se vor încălzi cu vin fiert, în cantităţi nelimitate, iar pentru copii, organizatorii pregătesc ceai fierbinte din partea casei.

Oaspeţii sunt aşteptaţi la Castel Mimi cu trenul, care va face o cursă specială, dedicată exclusiv acestui eveniment mult aşteptat al iernii.

„Sărbătoarea tradiţiilor de iarnă” se va încheia la foc de rug, acolo unde toată lumea prezentă va putea coace marshmallow şi savura o zi de ianuarie deosebită, la Castel Mimi.

Preţurile de acces pentru adulţi sunt de 400 de lei, iar pentru copii – 200 lei.

Pentru detalii suplimentare accesaţi castelmimi.md.

Realitatea Live

04 Dec. 2025, 17:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
04 Dec. 2025, 17:12 // Slider //  Grîu Tatiana

Bulgaria, Grecia și România au semnat la Bruxelles, un Memorandum de Înțelegere care pune în mișcare unul dintre cele mai mari proiecte de infrastructură regională ale ultimilor ani: dezvoltarea unei axe de transport care să conecteze Marea Egee cu Marea Neagră. Documentul stabilește cooperarea celor trei state în cadrul Platformei pentru Coridorul Marea Neagră – Marea Egee și creează baza pentru investiții majore în domeniul rutier, feroviar și fluvial. Comisarul european pentru transporturi și turism, Apostolos Tzitzikostas, a anunțat sprijinul instituțional al Comisiei Europene, calificând proiectul drept un pas decisiv spre o conectivitate mai rapidă și rezilientă în sud-estul Europei, scrie digi24.ro.

Planul include construirea a trei noi poduri peste Dunăre, văzute ca element strategic pentru conectivitatea dintre România și Bulgaria. Va fi edificat un al doilea pod mixt între Ruse și Giurgiu, urmat de un pod Silistra–Călărași și un altul la Nikopol–Turnu Măgurele. Autoritățile din regiune afirmă că aceste proiecte vor reduce congestionările de frontieră, vor crea opțiuni logistice suplimentare și vor asigura infrastructură adaptată inclusiv pentru mobilitate militară, dacă situația o va impune. În paralel, vor fi modernizate liniile de feribot existente, pentru a permite utilizarea lor duală, atât civilă, cât și strategică.

Planul atașat memorandumului descrie trei orientări majore ale coridorului sud–nord, având ca puncte de plecare Atena, Salonic și Alexandroupolis și ca destinații Sofia, Vidin, Ruse și București, cu extensii spre Europa Centrală, Ucraina și Republica Moldova. Astfel, porturile din regiune ar putea beneficia de noi fluxuri comerciale, iar țări precum Republica Moldova ar obține o conectivitate îmbunătățită către rețeaua europeană, ceea ce ar favoriza transportul de mărfuri și posibile proiecte logistice regionale.

Cele trei state au anunțat că vor utiliza fondurile europene disponibile prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei și vor include investițiile în următorul buget multianual 2028–2034.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII