Începe războiul pe piaţa imobiliară: Spania propune impozit record de 100% pentru cetăţenii non-UE

14 Ian. 2025, 12:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Ian. 2025, 12:55 // Actual //  Ursu Victor

Spania intenţionează să impună un impozit de 100% pe proprietăţile imobiliare care vizează clienţii din ţrile non-UE, precum Marea Britanie, în încercarea de a spori accesibilitatea locuinţelor prin descurajarea achiziţiilor realizate de străini, scrie Financial Times, citat de businessmagazin.ro.

Prim-ministrul Pedro Sánchez a anunţat planul privind taxa pe imobiliare, care se va aplica cetăţenilor din afara UE, ca parte a unei serii de măsuri menite să amelioreze o criză „gravă” a locuinţelor.

Spania este una dintre numeroasele ţări europene în care furia oamenilor creşte din cauza dificultăţii de a găsi locuinţe la preţuri accesibile pentru cumpărare sau închiriere, deoarece preţurile proprietăţilor cresc vertiginos, iar proiectele noi nu ţin pasul cu cererea.

„Occidentul se confruntă cu un obstacol dificil: să nu devină o societate divizată în două clase, proprietarii bogaţi şi chiriaşii săraci”, a declarat Sánchez.

Spania a fost mult timp o destinaţie populară pentru cumpărătorii de case de vacanţă şi pentru persoanele care doresc să se mute permanent într-un climat mai cald, fenomen ce a contribuit la creşterea constantă a preţurilor proprietăţilor imobiliare de-a lungul anilor.

Propunerile guvernului vin în contextul în care preţurile din oraşe precum Madrid şi Mallorca sunt stimulate de un nou val de străini bogaţi din SUA, Mexic şi Venezuela.

Aceştia vin în după valul britanicilor, care sunt pilonii pieţei imobiliare din unele părţi ale coastei sudice şi care nu mai sunt cetăţeni ai UE din cauza Brexitului.

Guvernul condus de socialistul Sánchez a declarat că va „restricţiona” achiziţiile de proprietăţi de către cetăţenii din afara UE, obligându-i să plătească un impozit de „până la 100 % din valoarea proprietăţii”.

Vânătorii de proprietăţi spaniole pot fi supuşi mai multor taxe, în funcţie de tipul achiziţiei. Altfel spus, se percep taxe diferite dacă proprietatea este veche sau dacă este vorba de o construcţie nouă.

Ratele variază în funcţie de regiune, dar, ca o indicaţie aproximativă, agenţii imobiliari spun că impozitul total poate fi cuprins între 7 % şi 12 % din valoarea proprietăţii. Sánchez nu a precizat la ce impozit se referă.

Prim-ministrul a declarat că rezidenţii din afara UE cumpără 27.000 de case pe an în Spania, adăugând că acestea sunt folosite „în principal pentru speculă”.

Guvernul a declarat că propunerea sa de taxare va fi finalizată numai „după un studiu atent”. Pentru a deveni lege, aceasta ar trebui, de asemenea, să fie aprobată de parlamentul spaniol, unde Sánchez se confruntă cu o luptă permanentă pentru a strânge voturile de care are nevoie pentru a obţine o majoritate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

31 Iul. 2026, 15:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
31 Iul. 2026, 15:55 // Actual //  Grîu Tatiana

Moldovenii care pleacă în vacanță cu mașina în Bulgaria sau tranzitează țara spre Grecia și Turcia vor plăti mai mult pentru vinietă. Începând de sâmbătă, 1 august, Bulgaria majorează cu aproximativ 30% tarifele vinietelor electronice pentru autoturisme. Este prima scumpire de la introducerea sistemului electronic de taxare, în 2019.

Majorarea vine chiar în plin sezon estival, când Bulgaria este una dintre destinațiile preferate pentru vacanțe, dar și o importantă țară de tranzit pentru moldovenii care merg cu mașina spre litoralul grecesc sau în Turcia.

Astfel, vinieta anuală va costa aproape 65 de euro, față de aproximativ 50 de euro până acum. Pentru trei luni, șoferii vor achita aproape 36 de euro, comparativ cu 28 de euro, iar vinieta pentru o lună va ajunge la aproximativ 20 de euro, de la 15 euro.

Se scumpesc și vinietele pentru perioadele scurte, cele mai utilizate de turiști. Pentru o săptămână, taxa va fi de 10 euro, vinieta de weekend va costa 6,6 euro, iar cea valabilă pentru o singură zi – 5,3 euro.

Șoferii trebuie să fie atenți și la valabilitatea vinietei. Amenda compensatorie pentru cei surprinși circulând fără o vinietă valabilă crește de la aproximativ 36 de euro la aproape 47 de euro.

Autoritățile de la Sofia justifică majorarea tarifelor prin necesitatea unor investiții suplimentare în infrastructura rutieră. Potrivit acestora, peste 7 000 de kilometri de drumuri naționale din Bulgaria sunt în prezent într-o stare proastă sau nesatisfăcătoare.

Vinieta poate fi procurată online prin platformele oficiale și aplicațiile partenere, dar și de la punctele autorizate, inclusiv de la ghișeele din punctele de trecere a frontierei.

În urma scumpirii, autoritățile bulgare estimează că vor încasa venituri suplimentare de peste 22 de milioane de euro în 2026, iar în anii următori suma suplimentară ar urma să depășească 54 de milioane de euro anual.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!