Scandalos! Cheltuielile uriașe de la Moldovagaz au umflat datoria Moldovei față de Gazprom

27 Iul. 2023, 11:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Iul. 2023, 11:06 // Actual //  bani.md

Moldovagaz a cheltuit imprudent o parte din bani, fără a fi inclusă, fără a fi acceptată în tarif de către reglementator”, a declarat ministrul Energiei, Victor Parlicov.

Victor Parlicov, în podcastul Europei Libere, a precizat că, după ce va fi transmis Gazprom-ului, raportul de audit va fi publicat, astfel încât opinia publică să-l poată consulta.

Parlicov a evitat să numească cifre exacte din raportul pe care l-a consultat, făcând trimitere la clauzele agreate de părți. Totuși, ministrul a spus că „o parte din datorie, una semnificativă, a fost acumulată pentru că, de fapt, întreprinderea [Moldovagaz] s-a creditat de la Gazprom, pentru a acoperi niște cheltuieli [nejustificate], care nu au fost acceptate.

Conform contractului semnat pe 10 august 2021 cu companiile Wikborg Rein Advokatfirma A.S. din Norvegia și Forensic Risk Alliance & Co. Limited din Marea Britanie, companiile urmau cu exactitate să elucideze constituirea datoriei Moldovagaz față de concernul rus, pentru gazele naturale livrate malului drept, în perioada din 27 august 1991 şi până la 31 octombrie 2021.

Gazprom susține că Moldovagaz ar avea o datorie istorică de 709 milioane dolari cu tot cu penalități. Or, la semnarea protocolului adițional la contractul de livrare a gazului de la sfârșitul lunii octombrie 2021, autoritățile de la Chișinău și-au asumat angajamentul de a audita creanțele.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

30 Mai 2026, 09:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Mai 2026, 09:49 // Actual //  Ursu Victor

Automobilele Mercedes-Benz ar putea ajunge, în practică, interzise pe piața din Statele Unite, din cauza unui nou proiect de lege discutat în Congresul american, care vizează producătorii auto cu legături directe sau indirecte cu China, relatează CNBC, citând surse din industrie.

Potrivit postului american de televiziune, cel mai mare acționar individual al Mercedes-Benz este compania de stat chineză BAIC (Beijing Automotive Industry Holding), fapt care ar putea plasa constructorul german în vizorul noilor restricții.

Inițiativa legislativă, susținută de congresmeni din ambele partide, prevede interzicerea importului, vânzării sau producerii de automobile destinate pieței americane de către companii care au participații directe sau indirecte ale guvernelor considerate „adversari străini” ai Statelor Unite, inclusiv China.

Dacă proiectul va fi adoptat în forma actuală, acesta ar putea afecta nu doar producătorii auto chinezi, ci și companii internaționale care au acționari majori sau influenți din China.

CNBC notează că măsura face parte din eforturile Washingtonului de a reduce influența economică și tehnologică a Chinei în sectoarele strategice ale economiei americane.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!