Scumpiri inevitabile. Apă-Canal cere ANRE să aprobe noile tarife pentru apă și canalizare

03 Feb. 2025, 15:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Feb. 2025, 15:05 // Actual //  Ursu Victor

Apă Canal a înaintat săptămâna trecută o cerere către ANRE o solicitare pentru ajustarea tarifelor, invocând creșterea semnificativă a prețurilor la energia electrică, a declarat viceprimarul Irina Gutnic într-o conferință de presă.

„Operatorul întâmpină un deficit financiar de 140 de milioane de lei din cauza scumpirii energiei electrice. Deși situația financiară a companiei este monitorizată îndeaproape, iar indicatorii sunt pozitivi, ajustarea tarifelor este necesară pentru a evita economisiri suplimentare care ar afecta calitatea serviciilor”, a explicat viceprimarul, care a evitat să spună cu câtt se va scumpi apa or, o decizie va fi luată de ANRE.

Totuși, Gutnic a dat asigurări că nu există riscul iminent de faliment.

Ultima dată tarifele la apă și canalizare în Capitală au fost ajustate în ianuarie 2023.  ANRE aprobase o majorare cu circa 4,6 lei mai mult, la 15,3 de lei metrul cub.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!