Serviciul Fiscal de Stat a încasat 48,9 miliarde lei în 11 luni ale 2022

05 Dec. 2022, 11:50
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Dec. 2022, 11:50 // Actual //  MD Bani

Încasările la Bugetul Public Național (BPN) administrate de Serviciul Fiscal de Stat au constituit 48,9 miliarde lei în 11 luni ale anului 2022. Încasările au crescut cu 6849,9 milioane lei sau 16,3 % față de aceeași perioadă a anului trecut.

Astfel, la Bugetul de stat (BS), în anul 2022 s-au încasat 21,0 miliarde lei, ceea ce constituie cu 3306,9 milioane lei mai mult comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, sau o creștere de 18,7 %.

La Bugetele locale (BL) s-au înregistrat încasări în sumă de circa 5,3 miliarde lei, ceea ce reprezintă cu 645,7 milioane lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent sau cu 13,8 %.

De asemenea, la Bugetul asigurărilor sociale de stat (BASS), în perioada menționată, s-au încasat 16,9 miliarde lei, ceea ce constituie cu circa 2201,8 milioane lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent, sau o creștere de 15,0 %.

Totodată, la Fondurile asigurărilor obligatorii de asistență medicală (FAOAM) s-au acumulat 5,6 miliarde lei, ceea ce constituie cu 695,5 milioane lei mai mult în comparație cu perioada similară a anului 2021 sau cu 14,0 %.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!