Spînu i-a dat lovitura de grație lui Ceban: Orașul are nevoie de un alt primar

11 Apr. 2022, 22:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Apr. 2022, 22:45 // Actual //  bani.md

Ministrul Infrastructurii Andrei Spînu susține că nu are de gând să candideze la funcția de primar al Chișinăului.

„Nu planific să candidez la funcția de primar al Capitalei. Dar e sigur că orașul are nevoie de alt primar”, a declarat Spînu în cadrul emisiunii “În Profunzime”.

Potrivit ministrului, Chișinăul are nevoie de un primar care nu construiește doar trotuare.

Spînu l-a acuzat de mai multe ori pe primarul Ion Ceban de activități ilegale. La rândul său, edilul Capitalei a zis autoritățile centrale sabotează activitatea primăriei.

În data de 21 februarie, Andrei Spînu a expediat un demers către primăria municipiului Chișinău și organele de drept pentru a verifica legalitatea acțiunilor municipalității cu privire la planurile urbanistice.

Realitatea Live

14 Nov. 2025, 10:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Nov. 2025, 10:43 // Actual //  Grîu Tatiana

În primele 9 luni ale anului curent, exporturile de mărfuri au totalizat 2,626 miliarde dolari, în creștere cu doar 0,3% față de aceeași perioadă din 2024, potrivit datelor Biroului Național de Statistică.

Exporturile autohtone au avansat cu 3,3%, atingând 2,045 miliarde dolari. În schimb, reexporturile de mărfuri străine s-au diminuat cu 9%, la 580,4 milioane dolari, reducând totalul exporturilor cu 2,2%.

Pe grupe de mărfuri, creșteri semnificative s-au înregistrat la semințele și fructele oleaginoase (+60%), minereurile metalifere și deșeurile de metale (+46,7%), articolele prelucrate din metal (+31%) și instrumentele și aparatele profesionale, științifice și de control (+32,9%). În același timp, au scăzut exporturile de grăsimi și uleiuri vegetale (-52,1%), produse petroliere și înrudite (-37,6%), legume și fructe (-8,7%), mașini și aparate electrice (-4%) și cereale (-6,1%).

La nivel geografic, exporturile către țările UE au crescut cu 2,5%, atingând 1,788 miliarde dolari, în timp ce exporturile către CSI au scăzut cu 15,5%, la 163,4 milioane dolari. Printre țările cu creșteri notabile se numără Turcia (+57,4%), Cehia (+53,1%), Italia (+33,2%), Bulgaria (+39,6%) și Elveția (+58,2%). În schimb, s-au diminuat exporturile către România (-7,8%), Polonia (-40,5%), Ucraina (-16,3%), Germania (-29,1%) și Federația Rusă (-15,8%).

Transportul rutier rămâne principalul mod de livrare, cu 79,9% din total exporturi, urmat de transportul maritim (14,5%) și feroviar (3,2%). România rămâne principala destinație, cu 29,6% din total exporturi, urmată de Italia (9,3%), Turcia (8,8%) și Cehia (8,6%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII