Țeparii de la TUX continuă să-i păcălească pe moldoveni după prăbușirea piramidei

10 Oct. 2025, 17:18
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Oct. 2025, 17:18 // Actual //  Ursu Victor

După colapsul din 7 octombrie, când piramida financiară TUX a lăsat mii de moldoveni fără economii, administratorii platformei continuă să-i manipuleze pe utilizatori prin noi scheme. Dacă inițial cereau 100 de dolari sub pretextul „plății impozitelor”, acum accesul la conturi este condiționat de o „taxă de activare” de 100 de dolari. Între timp pagina web TUX Moldova a fost suspendată.

În seara zilei de 9 octombrie, utilizatorii au primit un mesaj în care li se promitea restaurarea conturilor și a fondurilor, dar numai după autentificarea pe un nou server și plata sumei solicitate. În mesaj, administratorii TUX invocă motive precum „certificarea de conformitate pentru listarea pe burse internaționale” și „securitatea activelor utilizatorilor”.

„Retragerile, transferurile și câștigurile vor reveni la normal după autentificare”, se arată în comunicatul fals transmis victimelor, care sunt presate să finalizeze procedura în termen de 72 de ore.

Între timp, pierderile totale generate de prăbușirea TUX sunt estimate la 48 de milioane de euro, potrivit mai multor surse de pe canalele de Telegram. Platforma, care promitea câștiguri rapide de până la 4% pe zi, a atras zeci de mii de persoane din Republica Moldova.

Contactat de presă, Iurie Roșca, șeful Centrului pentru combaterea crimelor cibernetice din cadrul INI, a confirmat că a fost inițiat un proces penal pe marginea acestui caz: „Există temeiuri rezonabile să credem că activitatea desfășurată de TUX reprezintă o fraudă financiară.”

Platforma a fost promovată intens pe rețelele sociale de către soții Valentin și Antonina Samoil, care apar acum în centrul scandalului. Pagina web a companiei „TUX Moldova” a dispărut, iar grupurile de pe Telegram au fost blocate, membrii nemaiputând posta mesaje. Potrivit canalului „Ungureanu 112”, în topul investitorilor figurează angajații Serviciului Vamal, câte 50 de mii de la participant.

Valentin Samoil nu este o figură necunoscută publicului. Potrivit Ziarului de Gardă, fost șef adjunct al Direcției nr. 2 Crimă Organizată din cadrul Inspectoratului Național de Investigații, acesta a fost condamnat în 2018 la o amendă penală de 90 de mii de lei pentru trafic de influență.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

13 Oct. 2025, 12:27
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
13 Oct. 2025, 12:27 // Oameni şi Idei //  bani.md

Un rol secundar, cu o apariție scurtă în filmul „Puterea Dragostei”, a fost un motiv de bucurie pentru afaceristul italian, stabilit în Moldova de zeci de ani, Franco Sanna. Prezent la premieră, acesta a transmis un mesaj conaționalilor săi, îndemnându-i să privească pelicula cinematografică regizată de Ivan Naniev, scrie Cancan.md.

Nu este pentru prima dată când lui Franco îi revine un rol în film. Cât de minor ar fi acesta, italianul se dedică din plin.

„Vreau să vă asigur că tot ce se petrece în spatele camereieste cu totul diferit decât ce vedem noi pe ecran.Fiindcă pare a fi totul simplu, dar nu e chiar așa. Chiar pentru cele mai mici părți este o munca enormă”, a spus omul de afaceri.

El a îndemnat prietenii săi italieni să privească thrillerul romantic.

Amintim că scenariul filmului „Puterea Dragostei” îl are în centru pe Artur Niciveev, un fost om de afaceri care încearcă să își protejeze familia și să lase trecutul în urmă. Viața lui ia însă o turnură neașteptată, atunci când intră în posesia unor dovezi compromițătoare despre politicieni influenți, devenind astfel ținta unui periculos complot. Tensiunea atinge cote maxime, când fiul său își anunță logodna cu misterioasa Carolina, declanșând conflicte de familie care se împletesc cu intrigi politice și situații dramatice. Publicul este avertizat: emoțiile și răsturnările de situație nu vor lipsi!

Pe lângă Ivan Naniev, distribuția reunește nume, precum: Aurel Pîntea, Giasti Sirah, Irina Tăruș, Bogdan Bîtlan, Valentin Zorilă, Ciprian Racilă, Daniel Nideico și Dumitru Munteanu. Imaginea filmului este semnată de Oleg Butnaru, iar producția a fost realizată cu sprijinul unor branduri de renume, de la Castel Mimi Wine Resort până la Porsche Center Moldova, inclusiv Casa Rinaldi al cărui manager este însuși Franco Sanna.

Biletele pot fi achiziționate online de pe site-ul oficial Realitatea Film.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII