Transnistria, în fața prăpastiei energetice! Moldova intervine pentru a evita haosul total

31 Ian. 2025, 12:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2025, 12:44 // Actual //  Ursu Victor

Tiraspolul și Chișinăul au ajuns la un acord privind livrările de gaz către regiunea nerecunoscută, fără a implica Rusia, conform unor surse citate de „Komersant”. Acest acord presupune utilizarea unui grant european de 30 milioane de euro, care va fi împărțit între Tiraspol și Chișinău pentru achiziționarea de gaz. Potrivit planului, Transnistria va cumpăra aproximativ 3,2 milioane de metri cubi de gaz pe zi, în perioada 1-10 februarie.

Gazul va fi achiziționat de către compania de stat moldoveană Energocom de pe piața europeană și livrat pe malul stâng al Nistrului prin intermediul „Moldovagaz”. În paralel, Chișinău va utiliza partea sa din grant pentru continuarea achizițiilor de energie electrică pe piața spot.

După 10 februarie, când grantul se va epuiza, Transnistria se așteaptă să primească ajutor umanitar din partea Rusiei, inclusiv prin furnizarea de gaz prin intermediul traderilor maghiari MET International AG, MOL și MVM. Autoritățile de la Tiraspol au confirmat anterior că Rusia va acorda un împrumut pentru achiziționarea de gaz.

Comisia Europeană a anunțat acordarea unui grant de 30 milioane de euro Moldovei pe 27 ianuarie, având ca scop asigurarea gazului pentru Transnistria, pentru a ajuta la restabilirea alimentării cu energie electrică și încălzire pentru peste 350.000 de locuitori ai regiunii. Această sumă reprezintă „ajutor inițial”, urmând ca după 10 februarie să fie alocat un alt pachet financiar pentru Moldova, destinat ameliorării impactului crizei energetice asupra cetățenilor și consolidării independenței energetice a țării.

Criza energetică din Transnistria a început la începutul lunii ianuarie, după expirarea acordului privind tranzitul gazului rusesc prin Ucraina, ceea ce a dus la întreruperi în alimentarea cu căldură, apă caldă și energie electrică. Autoritățile locale au apelat la populație să economisească energie și să utilizeze surse alternative de încălzire. Opririle de curent continuă în regiune din 3 ianuarie, iar autoritățile de la Tiraspol speră în reluarea livrărilor de gaz din partea Rusiei, deși până în prezent nu s-au găsit soluții.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Dec. 2025, 16:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
05 Dec. 2025, 16:31 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Antalya, capitala turismului turcesc, a înregistrat două noi recorduri istorice atât în primele 11 luni ale anului, cât și în luna noiembrie, iar printre vizitatorii fideli ai destinației se numără și moldovenii — peste 182 de mii în 2025, chiar dacă numărul lor a scăzut ușor cu 1%, scrie presa din Turcia.

Destinația a fost vizitată, între ianuarie și noiembrie, de 16,8 milioane de turiști, depășind cu 1,1% nivelul anului 2024, considerat până acum cel mai bun din istorie. Doar în noiembrie au fost înregistrați 486.000 de vizitatori din 152 de țări, cu 2,4% mai mulți decât în aceeași lună anul precedent.

Principala explicație pentru creșterea record o reprezintă turiștii ruși, care se confruntă cu dificultăți majore de a călători în Europa din cauza sancțiunilor impuse după invazia în Ucraina. Astfel, Antalya a devenit principala lor alternativă: aproape patru milioane de ruși au vizitat stațiunea în 11 luni, un turist din patru fiind rus.

Germania rămâne a doua piață ca mărime, cu peste 3,47 milioane de vizitatori, urmată de Regatul Unit și Polonia, care au depășit fiecare pragul de un milion de sosiri. Diaspora turcă se află pe locul cinci, cu peste un milion de turiști.

Moldova intră, de asemenea, în topul celor 20 de țări care alimentează Antalya, cu aproximativ 182 000 de vizitatori în 2025. Alte state importante în structura turistică a regiunii sunt Ucraina, România, Kazahstan, Cehia, Lituania, Slovacia, Danemarca, Olanda, Austria, Belarus, Franța, Elveția, Suedia, Ungaria, Norvegia, Letonia, Estonia și Serbia — unele în creștere semnificativă, precum Lituania (+100%), altele în recul moderat, precum România (-3%) sau Norvegia (-6%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII