Trump amână taxele pentru Canada și Mexic, dar pregătește lovitura pentru UE

27 Feb. 2025, 09:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2025, 09:32 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Donald Trump a declarat, miercuri, că își menține intenția de a impune tarife de 25% pentru toate produsele mexicane și canadiene importate de SUA, dar a amânat cu o lună aplicarea acestei măsuri, transmite CNN. citat de antena3.ro.

În prima ședință de cabinet ținută la Casa Albă, Trump a spus că scăderea numărului de treceri ilegale ale frontierei în Statele Unite de la preluarea mandatului său nu îl împiedică să-și mențină politica de a-și taxa vecinii.

Președintele american a anunțat tarifele pentru Canada și Mexic încă de la începutul mandatului său.

După câteva zile, el a revenit și a spus că aplicarea efectivă va fi amânată până în data de 4 martie.

Trump susține că aceste tarife reprezintă acțiuni menite să sancționeze migrația ilegală și traficul de fentanil în SUA.

Perioada de suspendare fiind pe cale să expire, președintele a decis că tarifele pentru Canada și Mexic vor intra în vigoare pe 2 aprilie.

„2 aprilie pentru toate”, i-a spus Trump unui jurnalist care dorea să clarifice când vor fi aplicate noile taxe în cazul celor doi vecini ai SUA.

Amânarea acordată Canadei și Mexicului a fost anunțată în aceeași ședință de guvern în care președintele american a spus că va aplica tarife de 25% Uniunii Europene, acuzând faptul că blocul celor 27 de state a fost format „pentru a escroca Statele Unite”.

Trump a adăugat că taxele vor fi aplicate „la modul general” și că mai multe detalii vor veni în curând.

„(Taxarea) se va aplica mașinilor și tuturor celorlalte lucruri”, a spus el.

UE este al treilea mare partener comercial al SUA, notează presa internațională.

Liderii blocului au semnalat la începutul acestei luni că vor riposta cu fermitate dacă președintele SUA își va pune în aplicare intenția de a taxa Uniunea Europeană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Dec. 2025, 17:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Dec. 2025, 17:08 // Actual //  Grîu Tatiana

Guvernul urmează să aprobe în ședința de marți, 23 decembrie, un proiect-pilot prin care Republica Moldova va testa, pentru prima dată, utilizarea mașinilor electrice ca surse de energie pentru rețea. Este vorba despre proiectul „Vehicul spre rețea: testarea soluțiilor de încărcare inteligentă și fluxului bidirecțional de energie (V2G)”, elaborat de Ministerul Energiei și implementat de Asociația Obștească „Green City Lab Moldova”.

Proiectul presupune că vehiculele electrice nu vor fi doar consumatori de energie, ci vor putea livra electricitate înapoi în rețea atunci când este nevoie, de exemplu în orele de vârf. Energia stocată în bateriile mașinilor ar putea fi folosită pentru a stabiliza sistemul electroenergetic, mai ales în contextul creșterii producției din surse regenerabile, care este variabilă.

Pentru a putea testa această tehnologie, Guvernul va institui un regim special de testare inovativă, care permite derogări temporare de la unele prevederi ale legislației în vigoare. Aceste derogări se referă la racordarea temporară a echipamentelor, măsurarea bidirecțională a energiei, aplicarea unor tarife experimentale și participarea controlată a vehiculelor electrice la servicii de echilibrare și stocare a energiei. Autoritățile subliniază că aceste excepții sunt acordate exclusiv în scop demonstrativ și nu vor afecta siguranța rețelei electrice.

Proiectul va fi implementat pe o perioadă de trei ani de la intrarea în vigoare a hotărârii și va fi limitat la anumite locații și echipamente prevăzute într-un plan tehnic. În acest interval, „Green City Lab Moldova” va prezenta rapoarte semestriale Ministerului Energiei, iar la final un raport complet privind rezultatele obținute. Pe baza acestuia, Ministerul Energiei va propune eventuale modificări ale legislației din domeniul energiei.

Ministerul Energiei va coordona proiectul împreună cu Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică și cu operatorii de sistem, iar ANRE va monitoriza impactul testării asupra siguranței sistemului electroenergetic și va identifica barierele de reglementare. Documentele oficiale precizează că proiectul nu implică cheltuieli suplimentare din bugetul de stat, costurile fiind suportate de titularul proiectului și partenerii acestuia.

Autorii hotărârii afirmă că proiectul reprezintă o premieră națională și ar putea schimba modul în care sunt utilizate vehiculele electrice în Republica Moldova, transformându-le din simpli consumatori în participanți activi pe piața energiei. Hotărârea urmează să intre în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII