Trump mai face un pas ca să îşi extindă imperiul imobiliar. Vrea să vândă apartamente de trei miliarde de dolari

19 Aug. 2024, 17:14
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
19 Aug. 2024, 17:14 // Bani și Afaceri //  bani.md

Donald Trump plănuieşte să îşi extindă  imperiul imobiliar. În acest scop, fostul preşedinte american vrea să construiască apartamente de lux în interiorul Trump National Doral Miami, celebrului său resort de golf, cu care vrea să atragă milionarii, scrie Bloomberg.

Preţurile apartamentelor de lux ar începe de la 2 mil. dolari, iar ele intră la vânzare din 2025.

Costul noului proiect imobiliar marca „Trump” este estimat între 2,5 şi 3 mld. dolari. Potrivit documentelor, familia Trump ar urma să ridice 1.500 de apartamente şi dezvolte spaţii comerciale care se vor întinde pe 141.000 metri pătraţi, într-una dintre cele mai fierbinţi puncte ale pieţei imobiliare din SUA.

Consiliul oraşului Doral, unde Trump vrea să ridice complexul rezidenţial, a votat în favoarea proiectului. Printre cei care s-au opus a fost chiar primarul oraşului. Decizia finală privind construirea urmează să vină în septembrie.

Averea lui Donald Trump a crescut masiv în 2024, mai ales datorită unui impuls dat de start-up-ul său din social media. Portofoliul imobiliar al lui Trump este evaluat la 2,7 miliarde de dolari, conform Bloomberg Billionaires Index. Trump National Doral reprezintă 305 milioane de dolari din această sumă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 18:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 18:02 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Două proiecte de lege care vizează modernizarea cadrului legal al pieței asigurărilor și alinierea acestuia la standardele Uniunii Europene au fost supuse consultării publice. Inițiativele au fost elaborate de Banca Națională a Moldovei (BNM) și sunt promovate de Ministerul Finanțelor, în conformitate cu principiile transparenței decizionale.

Potrivit autorităților, noile reglementări propun un cadru normativ actualizat, cu termene clare de intrare în vigoare în perioada 2028–2029, fără a introduce modificări imediate pentru consumatori și pentru piața asigurărilor. Scopul este consolidarea stabilității sectorului, creșterea protecției asiguraților și apropierea treptată de practicile europene.

Primul proiect vizează asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) și urmărește armonizarea regulilor din Republica Moldova cu cele aplicate în Uniunea Europeană. Documentul clarifică rolurile instituțiilor implicate: BNM va exercita supravegherea companiilor de asigurări, iar Comisia Națională a Pieței Financiare va gestiona relația contractuală cu clienții, inclusiv constatarea și plata despăgubirilor.

Proiectul mai prevede trecerea la un sistem de stabilire liberă a tarifelor RCA, în linie cu practicile europene, precum și majorarea limitelor de despăgubire pentru a oferi o protecție mai ridicată persoanelor prejudiciate. Totodată, este creat cadrul pentru un sistem informațional modern în domeniul RCA, care va asigura evidența centralizată a polițelor și a daunelor.

Implementarea va fi etapizată, iar prevederile legii vor intra în vigoare peste doi ani. Dispozițiile privind prima unică ce va acoperi RCA intern și asigurarea externă „Carte Verde” vor deveni aplicabile doar după aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Al doilea proiect se referă la activitatea de asigurare și reasigurare și are ca obiectiv creșterea siguranței și stabilității pieței pentru consumatori. Noile reguli impun cerințe mai stricte de capitalizare, guvernanță și gestionare a riscurilor pentru companiile de asigurări, astfel încât acestea să își poată onora obligațiile față de clienți.

Documentul stabilește reguli clare privind organizarea conducerii, transparența acționariatului și managementul riscurilor. În același timp, sunt prevăzute cerințe proporționale pentru companiile mai mici, pentru a evita presiuni excesive asupra acestora.

Proiectul actualizează și cerințele privind capitalul minim al asigurătorilor, în funcție de tipul de activitate desfășurată, pentru a garanta resurse financiare suficiente în vederea achitării despăgubirilor.

Aplicarea noilor reguli va fi graduală. La intrarea în vigoare, companiile vor trebui să respecte cea mai mare parte a cerințelor, iar conformarea integrală va avea loc într-o etapă ulterioară. Se propune ca legea privind activitatea de asigurare și reasigurare să intre în vigoare la 1 ianuarie 2029.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!