Un milionar rus a împuşcat un alt bărbat, după ce l-a confundat cu un urs

12 Aug. 2021, 16:36
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Aug. 2021, 16:36 // Actual //  MD Bani

Un politician milionar din Rusia a recunoscut că a ucis un bărbat pe care spune că l-a confundat cu un urs brun, transmite BBC.

Igor Redkin, în vârstă de 55 de ani, a declarat pentru presa rusă că a auzit că a existat un urs la groapa de gunoi din satul Ozernovsky din Kamchatka.

Vrând să sperie animalul, el a tras cu arma, dar mai târziu „a aflat că un localnic a fost rănit în zonă cam în același timp”, a spus el.

Bărbatul de 30 de ani care a fost împușcat a murit ulterior la spital.

Pe baza acestui caz, săptămâna trecută a fost deschis un dosar penal.

Redkin este coproprietar al mai multor companii mari din peninsula Kamchatka și a fost descris ca unul dintre cei mai bogați oficiali publici din Rusia.

El a spus că „s-a hotărât și a fost pregătit să accepte pedeapsa pe care o va stabili instanța”.

De atunci a părăsit partidul Rusia Unită al președintelui Vladimir Putin. Potrivit presei ruse, politicianul va petrece două luni în arest la domiciliu în timpul anchetei.

06 Iun. 2026, 09:36
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2026, 09:36 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a importat peste 219 mii de tone de produse petroliere în primul trimestru al anului 2026, în timp ce prețurile la carburanți au înregistrat creșteri semnificative pe fondul tensiunilor din Golful Persic și al perturbărilor de pe piețele internaționale, arată raportul ANRE privind monitorizarea pieței produselor petroliere.

Potrivit documentului, motorina a rămas principalul produs petrolier importat, cu 155,7 mii tone sau 71% din totalul importurilor, urmată de benzină – 49 mii tone și gazul lichefiat – 14,3 mii tone.

Unul dintre cele mai interesante aspecte semnalate de ANRE este schimbarea structurii importurilor de benzină. Pentru prima dată în perioadele monitorizate de autoritate, România nu a mai asigurat aproape integral necesarul de benzină al Republicii Moldova, cota acesteia coborând la 74%. În schimb, Bulgaria a furnizat 22,9% din importuri, iar Serbia 2,9%. ANRE explică această schimbare prin indisponibilitatea rafinăriei Petrotel și restricțiile generate de sancțiunile internaționale.

Și în cazul motorinei s-a observat o diversificare accentuată a surselor de aprovizionare. România a rămas principalul furnizor, cu 64,5% din importuri, însă volume importante au venit și din Turcia (16,7%), Bulgaria (8,3%), Arabia Saudită (5,5%) și Israel (1,7%). Potrivit ANRE, această evoluție este legată inclusiv de efectele conflictului din Golful Persic și de necesitatea identificării unor surse alternative de aprovizionare.

Raportul relevă și o explozie a costurilor de import. Prețul mediu de import al motorinei a crescut de la 721,8 dolari pe tonă în ianuarie la 1.164,2 dolari pe tonă în martie, ceea ce reprezintă o majorare de 61,3% în doar două luni. În cazul benzinei, prețul de import a urcat cu 23,5%, până la 900,8 dolari pe tonă.

Creșterile s-au reflectat rapid și la pompă. Potrivit ANRE, prețul mediu al motorinei standard a urcat de la 18,96 lei/litru în ianuarie la 25,68 lei/litru în martie, ceea ce înseamnă o scumpire de 35,4%. Benzina A95 standard s-a scumpit cu 17,1%, de la 22,44 lei/litru la 26,28 lei/litru.

În pofida creșterii prețurilor, consumul intern a rămas ridicat. Motorina standard continuă să fie cel mai solicitat carburant din Republica Moldova, deținând aproape 72% din vânzările angro și aproape 57% din vânzările cu amănuntul. Volumul total al vânzărilor cu amănuntul a crescut cu peste 32,8 milioane de litri față de aceeași perioadă a anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!