Valoarea de piaţă a celor mai mari 100 de companii listate din lume. În pandemie a crescut cu peste 10 trilioane $

27 Mai 2021, 16:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
27 Mai 2021, 16:11 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Valoarea de piaţă a celor mai mari 100 de companii listate din lume a crescut cu peste 10 trilioane de dolari (48%) în perioada aprilie 2020 – martie 2021 și a atins nivelul de 31,7 trilioane dolari, potrivit unei analize globale a PwC.

Capitalizarea celor mai mari 100 de companii listate din lume a ajuns la cea mai ridicată valoare de piaţă înregistrată până în prezent, fiind de peste 2,6 ori mai mare decât în urmă cu un deceniu.
Performanţa a fost susţinută de succesul unor sectoare de activitate și de măsurile guvernelor şi băncilor centrale pentru diminuarea efectelor crizei sanitare.

Cel mai atractiv domeniu pentru investitori este tehnologia, companiile tehnologie au înregistrat o creştere de 71%, faţă de valoarea lor din martie 2020, iar valoarea cumulată de piaţă a companiilor care activează în domeniul tehnologiilor reprezintă o treime din capitalizarea totală de 31,7 trilioane de dolari a celor 100 de companii.

Creșteri foarte mari au înregistrat și companiile de materii prime (75%), precum și cele din industrie (68%).

Perfoemanțe mai slabe au înregistrat companiile din sănătate, de 25%, şi energie şi utilităţi, fiecare cu un plus de 26%.

Top 10 companii după capitalizarea de piață:

  1. Apple;
  2. Saudi Aramco;
  3. Microsoft;
  4.  Amazon;
  5. Alphabet (Google);
  6. Facebook;
  7. Tencent;
  8. Tesla; 
  9. Alibaba;
  10. Berkshire Hathaway.

Întreg raportul PwC poate fi accesat AICI.

 

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!