Veste cumplită pentru toată Moldova! Datornicii nu mai scapă. Ceban le taie conducta

27 Iun. 2022, 10:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Iun. 2022, 10:29 // Actual //  bani.md

Din 1 august, consumatorii care vor avea datorii la gazele naturale vor putea fi debranșați de la rețea. La această dată expiră interdicția de suspendare a serviciilor stabilită prin decizia Comisiei pentru Situații Excepționale din 24 iunie, susține președintele Moldovagaz, Vadim Ceban într-o postare pe canalul să de Telegram.

Potrivit lui Ceban, valoarea totală a datoriilor în rândul consumatorilor casnici, al persoanelor juridice și instituțiilor publice, pentru perioada 1 ianuarie – 23 iunie, constituie 123 de milioane de lei. Din această sumă, 105 milioane de lei sunt datoriile consumatorilor casnici.

„Rog insistent să achitați la timp facturile primite”, a scris președintele Moldovagaz.

Republica Moldova se află în pragul unei crize gaziere, în condițiile în care nu reușit să facă auditul Moldovagaz până la sfârșitul lunii mai, iar Gazprom este în drept să rezilieze contractul de livrare. Autoritățile, susțin că, deși, trimit solicitări concernului rus, acesta nu răspunde, iar despre o deconectare a gazului nu au fost anunțate.

Experții în energetică susțin că Gazprom va recurge la șantajul energetic în lunile de iarnă, de aceea autoritățile trebuie să aibă mai multe alternative, inclusiv să facă rezerve de gaz, cel puțin pentru două luni de iarnă.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

23 Iul. 2026, 13:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
23 Iul. 2026, 13:46 // Actual //  Grîu Tatiana

Ministerul Energiei propune modificarea metodologiei de calcul a tarifelor la gazele naturale și reorganizarea sistemului de distribuție, măsuri care, potrivit ministrului Dorin Junghietu, ar urma să reducă costurile pentru consumatori și să permită ajustarea mai rapidă a prețurilor în funcție de evoluția pieței europene.

Anunțul vine în contextul în care prețul gazelor naturale pe piețele europene a ajuns la 64 de euro/MWh. Ministrul afirmă că evoluția demonstrează că piața rămâne sub presiunea tensiunilor geopolitice și a competiției pentru gazele naturale lichefiate, iar Republica Moldova nu poate rămâne izolată de aceste schimbări.

„Am văzut în ultimele zile multe întrebări despre motivul ajustării tarifelor la gaze pentru consumatorii din Moldova. Răspunsul este simplu: Republica Moldova nu se poate izola de evoluțiile pieței europene. Și încă un lucru important. Nu doar Moldova a așteptat ca prețurile să scadă după izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu. Întreaga Europă a mizat pe acest scenariu. Din acest motiv, depozitele europene de gaze sunt astăzi umplute într-o proporție mai redusă decât în anii precedenți, iar concurența pentru fiecare volum disponibil este mai mare”, a declarat Dorin Junghietu.

Ministrul a respins și declarațiile potrivit cărora Republica Moldova ar putea obține din nou gaze ieftine din Federația Rusă, susținând că o asemenea variantă nu este viabilă nici din punct de vedere economic. În acest sens, Ministerul Energiei propune ca ANRE să poată modifica tarifele la gaze o dată la trei luni, atât în cazul scumpirilor, cât și al ieftinirilor de pe piețele internaționale.

„Prima este modificarea metodologiei, astfel încât ANRE să poată ajusta tarifele trimestrial, atât în sus, cât și în jos, în funcție de evoluția prețurilor internaționale. Consumatorii trebuie să resimtă mai rapid nu doar eventualele scumpiri, ci și ieftinirile. Un mecanism similar l-am introdus în această primăvară pentru produsele petroliere și a contribuit la evitarea unui deficit major de carburanți”, a precizat Junghietu.

O a doua măsură vizează reducerea costurilor de distribuție a gazelor, care reprezintă aproape o treime din tariful achitat de consumatori.

„După prețul de achiziție a gazelor, cea mai mare componentă din factură este distribuția. În prezent, aceasta reprezintă aproape 4 lei pentru fiecare metru cub și aproape 30% din tarif. Din acest motiv, am solicitat anterior Moldovagaz să optimizeze activitatea celor 12 întreprinderi de distribuție, inclusiv prin reorganizarea lor într-o singură companie. O structură mai eficientă înseamnă costuri administrative mai mici și, în timp, servicii mai ieftine pentru consumatori”, a conchis ministrul Energiei.

Amintim că, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a publicat miercuri, 22 iulie, pentru consultări publice proiectul privind aprobarea prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale de către SA „Energocom”. ANRE propune un tarif final pentru consumatorii casnici de 20,30 lei cu TVA pentru un metru cub.