Veste proastă pentru portofelele moldovenilor. China scumpește usturoiul și orezul. Ce alte produse mai sunt în listă

14 Nov. 2021, 13:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Nov. 2021, 13:07 // Actual //  bani.md

Zahărul, usturoiul, orezul, făina, cafeaua și ciupercile sunt produse care vor intra probabil pe deja lunga listă a scumpirilor. Dacă la aceasta se adaugă faptul că producătorii chinezi nu mai pot rezista la majorarea costurilor şi îşi scumpesc şi ei produsele livrate, atunci înseamnă că 2022 va fi un an dur pentru portofele.

Riscurile inflaţioniste din China se intensifică în condiţiile în care producătorii trec mai departe costurile mai mari către consumatori, iar acestea ar putea accelera creşterile de preţuri la alimente deja înregistrate la nivel mondial, scrie Bloomberg.

Scumpirile respectivelor produse ar putea fi importate și de Republica Moldova. China este în top trei țări la importuri cu o pondere de 11,7% din totalul de 4,4 miliarde USD. În opt luni ale anului 2021, importurile din această țară s-au majorat cu 36,4 %.

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!