VIDEO „Armata Dronelor” a strâns aproape 6,5 milioane de euro. „Mulţumim că susțineți trupele ucrainene”

05 Iul. 2022, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Iul. 2022, 17:49 // Actual //  bani.md

Ministrul ucrainean pentru transformare digitală, Mihailo Fedorov, a anunţat, marţi, că aproximativ 6,5 milioane de euro s-au strâns deja pentru proiectul „Armata Dronelor”, program lansat la 1 iulie, care include achiziţia, repararea şi înlocuirea operaţională a avioanelor fără pilot, precum şi cursuri de instruire pentru operatorii acestora, notează agenția de presă Ukrinform.

„Aproape 6,5 milioane de euro s-au strâns pentru Armata Dronelor! Numai în prima zi, în conturile Forţelor Armate ale Ucrainei au intrat peste 2,7 milioane de euro. Mulţumim tuturor celor care au trimis bani”, a scris Fedorov pe Telegram.

Potrivit lui Mihailo Fedorov, companiile se alătură în mod activ acestei campanii.

„Peste 3,2 milioane de euro au fost donate Armatei Dronelor de către antreprenorul ucrainean-britanic din domeniul IT şi tehnologii spaţiale Maxim Poliakov.

De asemenea, am primit confirmarea unui sprijin de la Şcoala de Economie de la Kiev şi de la partenerii americani ai acesteia. Şcoala de Economie de la Kiev va transfera 1,8 milioane de euro”, a mai menţionat ministrul pentru digitalizarea Ucrainei.

Acesta a adăugat că, din 2,1 milioane de euro pe care ucrainenii le-au donat prin intermediul serviciului Monobank, se cumpără deja pentru armată două drone Warmate.

„Este foarte important că ucrainenii şi oamenii din întreaga lume susţin atât de mult Forţele Armate ale Ucrainei. Credeţi-mă că ne bucurăm de fiecare dronă. Nu vă opriţi!”, a mai scris Fedorov.

Drona Warmate este o alternativă poloneză la drona kamikaze Switchblade.

Drona Warmate a fost creată de compania poloneză WB Electronics și este în serviciul Forțelor Armate și Apărării Teritoriale ale Poloniei din toamna anului 2017.

„Warmate este o aeronavă ușoară, cu roluri multiple, care îndeplinește mai multe sarcini în funcție de tipul de cap instalat. Warmate este utilizat în prezent de diverse forțe armate NATO și aliate.

Capabilă să transporte până la un kilogram de explozibili într-o varietate de configurații, drona Warmate oferă o agilitate remarcabilă în timpul misiunilor la un preț rezonabil”, precizează compania care fabrică drona.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

02 Aug. 2026, 08:45
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Aug. 2026, 08:45 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Valurile de căldură extreme care au lovit Europa în vara anului 2026 schimbă nu doar comportamentul consumatorilor, ci și echilibrul comercial dintre Uniunea Europeană și China. În contextul temperaturilor care au depășit 38 de grade Celsius în mai multe state europene, aparatele de aer condiționat fabricate în China au devenit unele dintre cele mai căutate produse, în pofida tensiunilor comerciale dintre Bruxelles și Beijing.

Potrivit unei analize CNN, marile companii chineze Midea, Gree și Haier controlează aproximativ 65% din piața mondială a aparatelor de aer condiționat, iar vânzările acestora în Europa cresc accelerat pe fondul cererii fără precedent.

În mai multe țări europene, consumatorii au format cozi în fața magazinelor și au parcurs sute de kilometri pentru a găsi aparate disponibile, după ce valurile de căldură au suprasolicitat stocurile comercianților.

Fenomenul apare într-un moment delicat pentru relațiile comerciale dintre Uniunea Europeană și China. Bruxellesul și Beijingul urmează să negocieze în perioada următoare reducerea deficitului comercial record al UE față de China, care a ajuns anul trecut la aproape 360 de miliarde de euro.

În același timp, autoritățile europene analizează noi taxe vamale pentru unele produse chinezești, însă experții avertizează că o astfel de decizie ar putea afecta direct consumatorii europeni.

„Dacă ești guvern, nu le poți spune oamenilor: «Îmi pare rău, nu puteți avea aer condiționat pentru că nu vrem supracapacitate chinezească»”, a declarat Cameron Johnson, expert în lanțuri de aprovizionare la Tidalwave Solutions.

Producătorii chinezi profită de cererea în creștere și adaptează produsele special pentru piața europeană. Midea, unul dintre cei mai mari producători mondiali, a lansat modelul portabil PortaSplit AC, proiectat special pentru locuințele europene. Compania anunță că a vândut peste 200.000 de unități în acest an, dublu față de 2025.

Experții spun că succesul Chinei este alimentat și de încetinirea economiei interne. Pe fondul crizei imobiliare și al scăderii consumului, companiile chineze își orientează tot mai mult producția către piețele externe. Anul trecut, China a înregistrat un excedent comercial record de 1,2 trilioane de dolari, iar Europa a devenit una dintre principalele ținte pentru exportatori.

Potrivit firmei de consultanță Roland Berger, doar aproximativ 20% dintre locuințele europene sunt dotate cu aer condiționat, comparativ cu aproape 90% în Statele Unite, ceea ce transformă continentul într-o piață cu un potențial uriaș de creștere.