VIDEO „Batalionul Dubai”. Oligarhii ucraineni care se ascund în Golful Persic

28 Ian. 2023, 06:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Ian. 2023, 06:10 // Actual //  bani.md

Cetățeni, politicieni și miliardari bogați din Ucraina s-au mutat în Emiratele Arabe Unite odată cu începutul invaziei pe scară largă a Rusiei.

Din cauza distanței mari față de Ucraina, aici nu veți vedea plăcuțele de înmatriculare ucrainene pe mașini. Prin urmare, este necesar să căutați milionari și miliardari ucraineni într-un alt mod, nu mai puțin clasic – în cele mai scumpe hoteluri, restaurante și buticuri.

Potrivit interlocutorilor Ukrainskaia Pravda printre politicieni și oameni de afaceri se află deputații Natalia Korolevska și soțul ei Iuri Solod; Vadim Stolar s-au mutat deja în Dubai; deputatul Suto Mamoian vine adesea în vizită.

Și fostului premier Iulia Timoșenko îi place să se odihnească aici cu familia, aici locuiește oligarhul Valeri Horoșkovski, omul de afaceri Vilen Șatvorian, care este apropiat de fostul ministru al Afacerilor Interne Arsen Avakov, și chiar prezentatorul TV Savik Șuster petrece mult timp pe țărmurile Golfului Persic.

În Dubai, VIP-urile ucrainene se simt protejate, pentru că în UE există monitorizare financiară, iar sub palmierii din Emiratele Arabe Unite, nimeni nu întreabă de unde vin banii, scrie Ukrainskaia Pravda.

Aceeași publicație a scris, anul trecut, despre „Batalionul Monaco“, oameni de afaceri și politicieni ucraineni care huzureau pe Coasta de Azur, pe fondul războiului pe scară largă declanșat de Rusia, aluzie amară la sacrificiul soldaților din Batalionul Azov.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

30 Ian. 2026, 10:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Ian. 2026, 10:29 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

S.A. Energocom a înaintat ieri, 29 ianuarie 2026, către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cererea privind ajustarea și aprobarea prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale anumitor categorii de consumatori finali în anul 2026, în contextul obligației de serviciu public.

Potrivit calculelor transmise ANRE, prețul mediu ponderat de procurare a gazelor naturale destinate furnizării la prețuri reglementate este de 8.206 lei/1.000 m³. În același timp, prețul mediu reglementat de furnizare pentru consumatorii finali, fără aplicarea componentei de corectare a venitului reglementat, este estimat la 12.435 lei/1.000 m³.

Separat, în funcție de punctele de furnizare prevăzute de metodologie, proiectul prețurilor reglementate (fără TVA) este următorul:

8.961 lei/1.000 m³ – puncte de intrare în rețelele de transport;
9.045 lei/1.000 m³ – puncte de ieșire din rețelele de transport;
9.140 lei/1.000 m³ – ieșire din rețelele de distribuție de presiune înaltă;
10.313 lei/1.000 m³ – ieșire din rețelele de distribuție de presiune medie;
14.129 lei/1.000 m³ – ieșire din rețelele de distribuție de presiune joasă.

Pentru distribuția de presiune joasă, prețul cu TVA ar ajunge la 15.259 lei/1.000 m³. Prin comparație, tariful actual pentru consumatorii casnici este de 16,74 lei/m³.

Energocom precizează că calculul prețurilor a fost realizat în strictă conformitate cu metodologia ANRE, iar aprobarea finală, inclusiv aplicarea componentei de corectare a venitului reglementat, urmează să fie examinată de regulator în baza cadrului legal și metodologic în vigoare, cu respectarea principiilor de transparență, nediscriminare și protecție a consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!