VIDEO Dorin Recean enumeră 9 motive pentru care investitorii străini ar trebui să vină în Republica Moldova

22 Feb. 2023, 12:07
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Feb. 2023, 12:07 // Actual //  MD Bani

Prim-ministrul Republicii Moldova participă la „Forumul economic de la Chișinău – Investiții, Dezvoltare, Integrare Europeană”.În deschiderea evenimentului a prezentat 9 motive pentru a investi în țara noastră.

Cele 9 motive enumerate de prim-ministru sunt:

  1. Accesul la piață – cei care vor investi în Republica Moldova vor avea acces la piața Uniunii Europene datorită Acordului de Liber Schimb;
  2. Accesul la piețele de capital;
  3. Accesul la resurse umane;
  4. Eficiența instituțiilor;
  5. Digitalizare nu doar a serviciului public, dar și a economiei;
  6. Diferite platforme de dezvoltare care să corespundă diferitelor modele de business: Zonele Economice Libere, Parcul IT;
  7. Accesul la finanțare. Potrivit prim-ministrului va fi extins accesul la finanțare pentru întreprinderile mici și mijlocii, ceea ce ajută și businessul mare;
  8. Schimbarea în domeniul finanțării, cercetării și dezvoltării – aspect pentru investitorii care caută valoare adăugată resurse umane cu capacitate înaltă de
  9. Proiecte mari de infrastructură și infrastructură energetică care vor fi derulate în următorii ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

„Forumul economic de la Chișinău – Investiții, Dezvoltare, Integrare Europeană” este dedicat dezvoltării economiei țării și atragerea de noi investiții și reunește reprezentanți ai Guvernului Republicii Moldova și României, Parlamentului și alte instituții precum și mediul de afaceri din țara noastră, investitori, etc.

Realitatea Live

25 Dec. 2025, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
25 Dec. 2025, 14:41 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Extinderea rapidă a centralelor din surse regenerabile a determinat autoritățile să intervină asupra cadrului de siguranță din sectorul energetic. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o nouă redacție a Normelor de securitate la exploatarea instalațiilor electrice, care înlocuiește documentul din 2019 și îl aliniază la realitățile actuale ale pieței.

Potrivit ANRE, în perioada 2020–2024 au fost puse în funcțiune 1 865 de centrale fotovoltaice și 59 de centrale eoliene, iar anul 2023 a consemnat un vârf, cu 864 de centrale fotovoltaice admise în exploatare. Această evoluție rapidă a impus completarea normelor cu cerințe specifice pentru exploatarea și mentenanța instalațiilor electrice din surse regenerabile.

„Creșterea exponențială a centralelor din surse regenerabile a făcut necesară actualizarea urgentă a Normelor de securitate, pentru a reduce riscurile și a asigura un nivel adecvat de protecție a personalului electrotehnic”, subliniază ANRE.

Noua redacție ajustează valorile nivelurilor de tensiune în conformitate cu standardul european, introduce cerințe clare pentru personalul care pregătește locul de muncă, un formular standard al dispoziției de lucru, precum și reguli detaliate pentru lucrările efectuate de agenți economici contractați și pentru intervențiile realizate în regim de exploatare curentă.

Autoritatea de reglementare precizează că aceste modificări vor contribui la diminuarea riscului de accidente, la creșterea clarității operaționale și la armonizarea cadrului național cu standardele europene de securitate electrică, consolidând totodată cooperarea dintre operatorii de sistem și prestatorii de servicii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII