Vine prăpădul! Gavrilița: Ne așteaptă o toamnă complicată

22 Iun. 2022, 09:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Iun. 2022, 09:10 // Actual //  bani.md

Ne așteaptă o toamnă complicată, avertizează premierul Natalia Gavrilița. Ea a vorbit despre aceasta în ședința de astăzi a Guvernului, la care urmează să se discute acțiuni de suport pentru fermieri.

„Până la sfârșitul lunii e nevoie de finalizat strategia de securitate alimentară. Se vorbește despere problemele agricultorilor. Trebuie să fie o claritate pentru fermieri. În contextul rectificării trebuie să știm care vor fi resursele necesare, în condițiile în care am luat de decizia să compensăm 100% din acciza la motorină. Analizăm și modalitatea de compensare a unui litru de lapte, dar trebuie să vedem care sunt mecanismele.”, a spus Gavrilița.

Potrivt prim-ministrei, documentul trebuie finalizat ca să existe această predictibilitate să nu existe anxietate pentru că toate lumea înțelege că ne așteaptă o toamnă complicată urmare războiului și a problemelor de logistică.

Ministrul Agriculturii, Viorel Gherciu susține că săptămâna viitoare la începutul săptămânii „vom avea un draft, iar la sfârșitul săptămânii strategia va fi făcută publică, inclusiv conceptul pentru rambursarea accizei pentru întreprinderile mici și mijlocii.

Realitatea Live

20 Dec. 2025, 11:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Dec. 2025, 11:05 // Actual //  Ursu Victor

Europa a ajuns să susțină Ucraina printr-un model financiar tot mai fragil, după ce ideea unui „împrumut reparatoriu” a eșuat sau, cel puțin, a fost amânată pe termen nedeterminat, scrie revista The Spectator într-o analiză semnată de comentatorul Owen Matthews.

Potrivit autorului, odată cu blocarea acestui mecanism financiar, sistemul de „susținere vitală” a Kievului a devenit mai vulnerabil ca niciodată. În lipsa unei soluții structurale pe termen lung, finanțarea Ucrainei depinde tot mai mult de împrumuturi și decizii politice temporare.

În timp ce Statele Unite ale Americii continuă eforturile de a impune un acord de pace, Europa a ales să parieze pe continuarea finanțării conflictului. Această abordare, susține The Spectator, mută povara economică aproape exclusiv pe umerii contribuabililor europeni și lasă Ucraina într-o situație de dependență financiară tot mai accentuată.

„În rezultatul acestor decizii, Ucraina a ajuns, în sens literal, să trăiască pe datorie”, notează Owen Matthews, subliniind că lipsa unor instrumente financiare durabile riscă să slăbească stabilitatea economică a țării pe termen mediu și lung.

Analiza The Spectator sugerează că, fără un consens clar în Europa privind utilizarea activelor rusești sau alte forme de finanțare solidă, sprijinul pentru Ucraina va rămâne vulnerabil la schimbările politice și la oboseala economică tot mai vizibilă în statele membre.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII