VOX Televiziunea, rețelele sociale sau prietenii? Cum se informează cetățenii despre alegeri

10 Sept. 2025, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Sept. 2025, 16:55 // Actual //  Ursu Victor

Alegerile parlamentare din 28 septembrie se apropie, iar una dintre întrebările-cheie este cât de bine sunt informați cetățenii despre campania electorală. Grupul de presă REALITATEA a discutat cu oamenii pe străzile Chișinăului pentru a afla de unde se documentează și câtă încredere au în sursele de informare.

Unii afirmă că sunt la curent cu ceea ce se întâmplă pentru că depun singuri efortul de a căuta informații:

Mă simt informat fiindcă mă informez. Dacă nu m-aș informa eu, dacă nu aș manifesta eu inițiativă, atunci ar fi o problemă”, a spus un participant la sondaj.

Pentru alții, televiziunea și presa online rămân surse de bază:

”Sunt destul de informat, mă informez prin sursele de televiziune, mass media, site-urile de știri, adică cunosc practic despre toți concurenții electorali”, a menționat un bărbat.

Sunt și alegători care verifică informația în mai multe locuri, pentru a se convinge de veridicitatea ei:

„Mai verific, privesc o sursă, mai verific pe alte rețele dacă este adevărat sau nu”, a explicat un tânăr.

Rețelele sociale și discuțiile cu prietenii sunt, la rândul lor, menționate ca surse importante:

„Mai mult așa, de la prieteni, de la Facebook, numai atât.”
„De pe Facebook, TikTok”, au spus alți cetățeni.

În ansamblu, opiniile sunt împărțite. Dacă unii declară că știu clar ce vor alege pe 28 septembrie, alții recunosc că nu urmăresc constant știrile și se bazează mai mult pe ce aud în jur. Alegerile parlamentare din Republica Moldova vor avea loc pe 28 septembrie 2025, când cetățenii sunt chemați să aleagă cei 101 deputați ai Parlamentului.

Realitatea Live

27 Oct. 2025, 09:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Oct. 2025, 09:42 // Actual //  Ursu Victor

Ofițerii Direcției generale antifraudă sub conducerea PCCOCS, cu suportul luptătorilor BPDS „Fulger”, au efectuat o amplă operațiune de documentare a unei scheme de evaziune fiscală și spălare de bani, care ar fi cauzat prejudicii de peste 6 milioane de lei bugetului public național.

Potrivit informațiilor preliminare, au fost desfășurate 12 percheziții la contribuabili care oferă servicii de perfectare a documentelor necesare pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României. Ancheta relevă că, după obținerea cetățeniei moldovene, clienților li se pregăteau dosarele pentru depunere la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, în vederea dobândirii cetățeniei române.

Conform probelor, plățile pentru aceste servicii erau încasate în lei, valută străină și chiar în monedă electronică, fără a fi reflectate în contabilitate și fără achitarea impozitelor aferente.

Pe dosar este vizată însăși compania ca persoană juridică, dar și două persoane din conducerea acesteia. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, softuri, înscrisuri de ciornă, sume de bani în lei și valută străină, procuri și acte suspecte de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII