2% din impozitul pe venit. Câți bani au donat moldovenii și pentru ce

27 Sept. 2021, 15:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Lupu Eduard
27 Sept. 2021, 15:52 // Actual //  Lupu Eduard

Anul curent este al cincilea în care persoanele fizice plătitoare de impozite din Republica Moldova au avut dreptul de a redirecționa 2% din impozitul lor pe venit către o organizație necomercială sau o entitate religioasă.

”Anual se constată o dinamică pozitivă atât la numărul beneficiarilor desemnării procentuale, cât și la numărul contribuabililor care efectuează desemnarea procentuală, precum și suma desemnărilor procentuale. Astfel, în anul 2020 numărul beneficiarilor desemnării procentuale era de 534 de beneficiari, iar în anul 2021 numărul acestora este de 665. Cât privește numărul contribuabililor care au efectuat desemnarea procentuală, în anul 2020 au fost circa 26 776 de contribuabili, iar în anul 2021 – 34 805 de contribuabili”, arată datele Serviciului Fiscal de Stat.

29 336 contribuabili au efectuat desemnarea procentuală în adresa asociațiilor obștești în sumă totală de 8.470.140 lei, iar alții 5439 contribuabili – în adresa entităților religioase, în sumă totală de 1.268.830 lei.

Din numărul total al contribuabililor care au efectuat desemnarea procentuală, 15928 sunt femei, iar 18877 – bărbați. După vârstă, ponderea cea mai mare a contribuabililor care au efectuat desemnarea procentuală sunt din categoria 31-50 ani (19 344 contribuabili), fiind urmați de cei cu vârstele cuprinse între 51-70 ani (9386 contribuabili) și 18-30 de ani (5749 contribuabili). Alți 326 de contribuabili au vârsta de 70 ani și mai mult.

Realitatea Live

08 Dec. 2023, 17:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Lupu Eduard
08 Dec. 2023, 17:00 // Actual //  Lupu Eduard

Administrația fiscală elenă va invita peste 20.000 de contribuabili greci să explice cum reușesc să cheltuiască mai mult decât câștigă la începutul anului 2024, în condițiile în care verificările încrucișate extinse la peste 3,8 milioane de contribuabili cu venituri declarate sub 10.000 de euro au dus la depistarea unor discrepanțe între venituri și cheltuieli, scrie Kathimerini.

Contribuabilii în cauză vor fi nevoiți să ofere câteva detalii fiscului, întrucât surse din Ministerul Economiei și Finanțelor Naționale și din administrația fiscală afirmă că este imposibil să trăiești, de exemplu, cu 250.000 de euro pe an și să declari un venit de 10.000 de euro.

Potrivit informațiilor, în această etapă, administrația fiscală a solicitat mai multe detalii de la instituțiile bancare, deoarece în unele cazuri discrepanțele înregistrate sunt uluitoare. De exemplu, au fost identificați unii contribuabili cu venituri zero, care, pe baza datelor bancare, prezintă cheltuieli mari prin intermediul cardurilor, având în același timp remitențe mari în conturile pe care le dețin în străinătate.

După finalizarea verificărilor suplimentare, unii contribuabili vor primi o fișă de verificare, iar altora li se va cere să demonstreze că nu există încălcări fiscale.

Cei care nu vor reuși, se vor confrunta cu verificări pentru veniturile și cheltuielile pe cinci ani, în timp ce vor fi aplicate impozitele și amenzile prevăzute în cazurile de ascundere a materiei impozabile.

După cum a spus șeful Autorității Independente pentru Venituri Publice (AADE), Giorgos Pitsilis, un total de 80 de milioane de date au fost încrucișate în 3,8 milioane de declarații fiscale pentru 2022 cu venituri familiale anuale de până la 10.000 de euro. Au fost identificați în total 440.000 de contribuabili cu discrepanțe, dintre care 420.000 aveau discrepanțe minore și pot fi verificați într-o a doua fază.

Prin compararea veniturilor declarate cu costul vieții, înregistrat electronic, AADE a urmărit să îi identifice pe cei care își ascund veniturile reale. Datele din conturile bancare, plățile cu cardul, facturile de electricitate, telefonia mobilă și o serie de informații privind diverse plăți au fost comparate cu veniturile declarate de contribuabili.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
Atmosferă de poveste la Târgul de Crăciun din Chișinău
Atmosferă de poveste la Târgul de Crăciun din Chișinău
Construcția drumului de ocolire a satului Bahmut din raionul Călărași este în toi
Construcția drumului de ocolire a satului Bahmut din raionul Călărași este în toi
Expoziția sculptorului Virgil Scripcaru, la Chișinău
Expoziția sculptorului Virgil Scripcaru, la Chișinău
Covor moldovenesc, „așternut” pe aleea Grigore Vieru din Capitală
Covor moldovenesc, „așternut” pe aleea Grigore Vieru din Capitală
Târgul de cariere Chișinău 2021: Hai că variante există
Târgul de cariere Chișinău 2021: Hai că variante există
Expoziţia Internaţională World Press Photo, la Chișinău
Expoziţia Internaţională World Press Photo, la Chișinău