O țară ridică „încet, încet” toate restricțiile impuse de COVID-19. Numărul de cazuri a scăzut în ultima perioadă

09 Iun. 2021, 15:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Iun. 2021, 15:00 // Actual //  MD Bani

Ministerul Israelian al Sănătății confirmă anularea restricţiilor impuse de Coronavirus începând cu luna iunie 2021, ca urmare a succesului înregistrat de programul de vaccinare la nivel naţional.

Numărul actual de cazuri zilnice (bazat pe o medie săptămânală) a scăzut de la 8.600 la doar 27 săptămâna aceasta, cu 510 infecţii active. Rutina de dinaintea pandemiei va fi reluată treptat, începand cu accesul în anumite locaţii fără dovada vaccinării până la eliminarea măștii în spații închise.

Cerinţa de a purta măşti în interior rămâne în vigoare cel puţin în următoarele două săptămâni, timp în care experţii din domeniul sănătăţii vor evalua dacă vor renunţa şi la această directivă.

Turismul redevine accesibil călătorilor străini.

Israel a iniţiat deja și un program pilot dedicat turistilor din afara ţarii. Începând cu luna mai, Ministerul Turismului permite primelor grupuri internaţionale să viziteze țara cu condiţia că turiștii sunt vaccinați împoriva COVID-19 sau au făcut un test în momentul îmbarcării. La moment, copiii nu sunt supuși acestei măsuri.

Realitatea Live

28 Nov. 2025, 15:52
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
28 Nov. 2025, 15:52 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Ratele de referință pentru programul „373” vor crește în trimestrul I al anului 2026, ceea ce înseamnă că finanțările garantate prin program s-ar putea scumpi ușor. Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA) anunță că, în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2026, rata aplicabilă creditelor în monedă națională va fi de 5,67% anual, iar pentru creditele în valută – 1,29% anual.

Prin comparație, în trimestrul actual (1 octombrie – 31 decembrie 2025), ratele sunt de 5,46% pentru împrumuturile în lei și 1,22% pentru cele în valută.

Calculul se bazează pe media ponderată a dobânzilor la depozitele noi atrase pe termen de 6–12 luni la nivelul sectorului bancar, conform datelor BNM.

Potrivit datelor oficiale, până în prezent, 979 de antreprenori, adică doar 2,36% din aproximativ 41 500 de întreprinderi active, au contractat credite de peste 4 miliarde de lei prin programul ”373”.  Chișinăul rămâne lider după investiții cu 2,566 miliarde de lei, urmat de regiunea Centru (1,892 miliarde lei). În regiunea Nord valoarea proiectelor finanțate ajunge la 965 milioane de lei, în Sud la 347 milioane, iar în UTA Găgăuzia la 233 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII