Licență pentru două secole acordată Gazprom să exploateze cel mai mare zăcământ de gaze din estul Rusiei

10 Ian. 2025, 11:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Ian. 2025, 11:03 // Actual //  Ursu Victor

Gazprom a prelungit licența pentru exploatarea zăcământului de gaze Kovyktinskoye, cel mai mare din punct de vedere al rezervelor din Estul Rusiei, până la sfârșitul anului 2242, conform informațiilor publicate de Reuters, care citează Registrul Unic de Stat al Persoanelor Juridice din Rusia.

Zăcământul Kovyktinskoye, aflat în regiunea Irkutsk, este unul dintre cele mai importante pentru formarea centrului de extracție a gazelor din zonă și servește ca bază de resurse pentru gazoductul „Forța Siberiei”, alături de zăcământul Chayandinskoye din Iacuția. Gazprom a obținut licența pentru acest zăcământ în 2011.

Exploatarea gazelor la Kovyktinskoye a început în decembrie 2022, iar capacitatea de producție planificată este de 27 de miliarde de metri cubi pe an.

Prelungirea licenței subliniază importanța strategică a zăcământului pentru Gazprom și pentru exporturile de gaze naturale ale Rusiei, în special către piețele asiatice prin intermediul gazoductului „Forța Siberiei”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Iun. 2025, 17:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2025, 17:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Creșterea recentă a taxei pe avere în Norvegia, menită să aducă 146 milioane de dolari în plus la bugetul de stat anual, a avut un efect complet opus: cei mai bogați cetățeni ai țării, cu o avere estimată la 54 de miliarde de dolari, au părăsit țara.

Potrivit datelor prezentate de CitizenX, plecarea acestor ultra-bogați a dus la o pierdere estimată de 594 milioane de dolari în venituri din taxarea averii, care ar fi fost impozitate cu o rată de 1,1%.

În loc de un câștig, efectul net asupra bugetului este o scădere de peste 448 milioane de dolari anual.

Această situație scoate în evidență riscurile potențiale ale taxării agresive a marilor averi într-o economie deschisă și mobilă. Deși intenția a fost de a spori echitatea fiscală și veniturile statului, rezultatul a fost o migrație accelerată a capitalului privat, cu efecte bugetare negative și pierderi în competitivitatea fiscală a țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO