Petrol rusesc, profit Indian! Cel mai bogat om, Mukesh Ambani, afacere de aproape 1 miliard de dolari cu SUA

21 Mart. 2025, 17:08
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Mart. 2025, 17:08 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Miliardarul indian Mukesh Ambani, cel mai bogat om din India cu o avere estimată la 95 de miliarde de dolari, și compania sa Reliance Industries au câștigat aproximativ 724 de milioane de euro din exportul de combustibil în Statele Unite, combustibil produs din petrol rusesc. Informația a fost publicată într-un raport al Centrului pentru Cercetare în Energie și Aer Curat (CREA), care analizează fluxurile energetice internaționale.

Potrivit raportului, în perioada ianuarie 2024 – ianuarie 2025, rafinăriile Reliance au exportat combustibil în valoare de 2 miliarde de euro către SUA, dintre care 724 de milioane provin din produse rafinate pe bază de țiței rusesc.

În 2024, Reliance Industries a semnat un contract pe termen lung cu compania rusă Rosneft, estimat între 12 și 13 miliarde de dolari anual, valabil pentru o perioadă de 10 ani. În baza acestui acord, Rosneft furnizează până la 500.000 de barili de petrol pe zi către India, ceea ce reprezintă aproximativ jumătate din exporturile maritime ale companiei rusești. Reprezentanții Reliance au declarat că Rusia rămâne cel mai mare furnizor de petrol pentru India.

În total, Statele Unite au cheltuit 2,8 miliarde de euro pentru importul de combustibil de la șase rafinării din India și Turcia. Din această sumă, circa 1,3 miliarde de euro reprezintă produse obținute din petrol rusesc. Rafinăriile turcești au exportat combustibil în valoare de 616 milioane de euro către SUA, dintre care 545 milioane de euro au provenit din procesarea țițeiului rusesc.

Potrivit CREA, Rusia a obținut circa 750 milioane de euro venituri fiscale de pe urma exportului indirect de combustibil către SUA. Exporturile de benzină au fost evaluate la 294 milioane de euro — suficient, potrivit analiștilor, pentru a alimenta aproape fiecare automobil din statul american Florida.

Aceste evoluții vin în contextul în care, în decembrie 2022, țările G7, Uniunea Europeană și Australia au impus un plafon de preț pentru petrolul rusesc — 60 de dolari per baril — și au introdus limite de preț și pentru produsele petroliere. Măsurile aveau scopul de a reduce veniturile Rusiei din petrol, fără a provoca dezechilibre pe piața globală.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Aug. 2025, 11:33
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Aug. 2025, 11:33 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În perioada iulie 2024 – iunie 2025, Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a efectuat 71 de vizite fiscale la 31 de contribuabili din domeniul asistenței stomatologice, în cadrul acțiunilor de conformare menite să verifice disciplina de casă și alte aspecte legate de administrarea fiscală.

Potrivit SFS, monitorizarea a dus la o scădere a cifrei de afaceri cu 11% față de perioada similară a anului precedent, dar și la o creștere semnificativă a veniturilor la buget. Obligațiile fiscale calculate au urcat cu 49%, până la 6,4 milioane de lei, iar cele achitate au crescut cu 50%, ajungând la 6,7 milioane de lei.

Indicatorii de colectare arată o îmbunătățire semnificativă a disciplinei fiscale: ponderea impozitelor și taxelor calculate la un leu venit din vânzări a crescut cu 72%, până la 0,1235 lei, iar  ponderea impozitelor și taxelor achitate a urcat cu 74%, ajungând la 0,1257 lei.

În același timp, salariul mediu în domeniu a crescut cu 37% în perioada analizată, de la 4.655 lei la 6.384 lei pe lună.

SFS anunță că își va concentra în continuare eforturile pe promovarea conformării voluntare și pe dezvoltarea sistemelor de analiză a riscurilor, pentru a asigura o concurență loială și a preveni fraudele fiscale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII