Fiscul strânge șurubul. Aproape 40 de milioane recuperate silit de la restanțieri

15 Iul. 2025, 10:03
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Iul. 2025, 10:03 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a raportat încasări de aproximativ 971,7 milioane de lei la Bugetul Public Național în perioada 7–11 iulie 2025, potrivit datelor operative prezentate de instituție.

Autoritatea fiscală continuă să mizeze pe promovarea conformării voluntare, renunțând gradual la măsurile de control excesiv. Un instrument central în acest sens rămâne vizita fiscală, metodă prin care, în perioada menționată, au fost efectuate 200 de vizite la 168 de contribuabili.

Pe lângă activitățile de conformare, SFS a emis 96 decizii asupra cazurilor de încălcare a legislației, stabilind obligații suplimentare în sumă de 17,05 milioane de lei. De asemenea, au fost întocmite 130 de procese-verbale contravenționale, cu amenzi aplicate în valoare de 167,3 mii de lei.

Pentru recuperarea datoriilor fiscale, instituția a încasat forțat 39,82 milioane de lei, iar în ceea ce privește bunurile confiscate, au fost preluate 22 de dosare, cu o valoare totală de 342,9 mii de lei. Din comercializarea acestor bunuri, la bugetul de stat au fost transferate 108,46 mii lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

24 Iun. 2026, 21:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Iun. 2026, 21:00 // Actual //  Ursu Victor

Economistul Veaceslav Ioniță susține că autoritățile trebuie să vorbească deschis despre situația finanțelor publice și să recunoască faptul că Republica Moldova a trăit „pe datorie” în ultimii șapte ani.

În cadrul emisiunii „Contrasens” de la publicația Ziua, Ioniță a criticat mesajele potrivit cărora noile politici fiscale ar reduce povara fiscală pentru cetățeni, calificând astfel de afirmații drept „propagandă ieftină”.

„Oameni buni, nu confundați economia cu propaganda ieftină. Guvernul trebuia să iasă în fața societății și să spună lucrurilor pe nume”, a declarat economistul.

Potrivit acestuia, din anul 2020 și până în prezent, statul a cheltuit cu aproximativ 100 de miliarde de lei mai mult decât a încasat, acumulând datorii semnificative pentru a acoperi cheltuielile publice.

„Noi am trăit ultimii șapte ani pe datorie. Am cheltuit cu 100 de miliarde de lei mai mult decât am câștigat. Asta veșnic nu poate fi”, a afirmat Ioniță.

Economistul a atras atenția și asupra costului tot mai mare al datoriei publice. Potrivit acestuia, doar pentru plata dobânzilor statul alocă anual peste șase miliarde de lei, sumă care depășește de trei ori fondul rutier.

„Plătim numai dobânzi acum, peste șase miliarde de lei. Cel mai mult plătim băncilor din Republica Moldova, peste patru miliarde de lei”, a precizat el.

În acest context, Ioniță consideră că deficitul bugetar planificat pentru anul curent, de aproximativ 21 de miliarde de lei, nu mai poate fi susținut pe termen lung și trebuie redus.

Economistul susține că autoritățile ar trebui să înceapă prin eficientizarea cheltuielilor publice, inclusiv prin eliminarea risipei din întreprinderile de stat și prin îmbunătățirea procedurilor de achiziții publice.

„Am putea optimiza în jur de patru miliarde de lei la capitolul cheltuieli. Dar dacă acest lucru nu este suficient, atunci Guvernul trebuie să spună sincer că majorează povara fiscală pentru a crește veniturile bugetare”, a declarat Ioniță.

El a subliniat că problema nu este existența impozitelor, ci modul în care acestea sunt colectate și utilizate. El compară politica fiscală cu administrarea unui pom fructifer, unde statul trebuie să găsească cea mai eficientă metodă de a colecta resurse fără a afecta dezvoltarea economică.