„Marioneta Kremlinului” respinsă! SUA blochează tranzacția Gunvor–Lukoil de 21 miliarde de dolari

07 Nov. 2025, 09:12
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Nov. 2025, 09:12 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statele Unite au refuzat să acorde companiei internaționale de trading petrolier Gunvor autorizația pentru achiziția activelor externe ale gigantului rus Lukoil, cea mai mare companie privată de petrol și gaze din Rusia.

„Președintele Donald Trump a fost clar: războiul din Ucraina trebuie să se încheie imediat. Atât timp cât Vladimir Putin continuă crimele fără sens, marioneta Kremlinului — Gunvor — nu va primi licență pentru activitate și profit”, a declarat Departamentul Trezoreriei al SUA.

La aproximativ o oră după această declarație, Gunvor a anunțat că își retrage oferta de cumpărare a activelor Lukoil. Compania a calificat declarația americanilor drept „dezinformatoare și falsă”, afirmând că „Gunvor și-a făcut publică structura de proprietate, a încetat comerțul cu Rusia în conformitate cu sancțiunile și a condamnat public războiul din Ucraina”.

Pe 22 octombrie, Washingtonul a impus sancțiuni împotriva Lukoil și Rosneft, precum și filialelor acestora. La scurt timp, Gunvor — fondată în 1997 de suedezul Torbjörn Törnqvist și de miliardarul rus Ghenadi Timcenko, un apropiat al lui Putin — a anunțat intenția de a cumpăra activele externe ale Lukoil, evaluate la circa 21 miliarde de dolari și răspândite în 11 țări.

Pentru finalizarea tranzacției, Gunvor avea nevoie de aprobarea Trezoreriei SUA. Însă, potrivit Bloomberg, autoritățile americane au început să investigheze istoricul relațiilor dintre companie și Kremlin. În 2014, Timcenko și-a vândut participația în Gunvor după ce Washingtonul l-a inclus pe lista de sancțiuni, susținând că Putin ar fi avut investiții și acces la fondurile com

SUA au stabilit data de 21 noiembrie ca termen-limită pentru Lukoil să-și vândă activele internaționale. Potrivit Bloomberg, mai multe companii energetice occidentale s-au arătat interesate, însă Lukoil a preferat oferta Gunvor — opțiune acum blocată de Washington.

Törnqvist a afirmat anterior că, dacă Gunvor ar fi cumpărat activele, acestea „nu s-ar fi întors niciodată în mâinile Rusiei”, însă administrația americană a considerat că riscul de influență rusă rămâne prea mare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!