Moldovenii fug din depozitele în lei! Economiile s-au mutat în valută

21 Nov. 2025, 13:38
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Nov. 2025, 13:38 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Băncile au atras, în luna octombrie, depozite în sumă de 4,48 miliarde lei, cu 1,5% mai puțin decât în luna septembrie, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

Depozitele în moneda națională continuă să domine structura pieței, cu o pondere de 69,8%, însumând 3,12 miliarde lei, însă se află în scădere cu 8,2% într-o singură lună. În schimb, depozitele în valută au urcat cu 18,3%, până la 1,35 miliarde lei.

Rata medie la depozitele în lei a coborât la 4,98%, în scădere cu 0,14 puncte procentuale, în timp ce dobânzile la depozitele în valută au ajuns la 1,23% (–0,15 p.p.). Clienții au preferat maturitățile de 2–5 ani (44,8% din total) și 6–12 luni (20,9%).

Depozitele persoanelor fizice s-au redus în octombrie cu 8,2%,  la 3,03 miliarde lei. Cele mai solicitate maturități rămân cele de 2–5 ani (50,38%) și 6–12 luni (28,17%).

Comparativ cu anul trecut, preferința pentru economisirea în moneda națională s-a majorat: depozitele în lei ale populației sunt cu 59,1% mai mari decât în octombrie 2024, iar cele în valută cu 7,2%.

Dobânda medie oferită populației pentru depozitele în lei a crescut marginal la 5,31%, iar cea la depozitele în valută a scăzut ușor la 1,27%.

Persoanele juridice au plasat în octombrie depozite în valoare totală de 1,43 miliarde lei, în creștere cu 15,5% față de luna precedentă.

Structura economiilor corporative s-a modificat puternic: depozitele în lei au scăzut cu 12,8% până la 953,9 milioane lei, în timp ce depozitele în valută au crescut de 3,3 ori, ajungând la 474,1 milioane lei.

Comparativ cu octombrie 2024, companiile au cu 15,7% mai multe depozite în lei și de 2,3 ori mai multe depozite în valută, semn al reorientării către monede mai stabile.

Rata medie oferită companiilor pentru depozitele în lei a scăzut semnificativ la 4,25% (–0,53 p.p.), iar cea pentru depozitele în valută a coborât la 1,16% (–0,68 p.p.).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!