1,52 miliarde de călători în 2025: Asia și Africa au tras turismul mondial în sus

20 Ian. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Ian. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

Turismul mondial a înregistrat un nou an record în 2025, când aproximativ 1,52 miliarde de persoane au călătorit peste hotare, arată datele publicate de Organizația Mondială a Turismului (UN Tourism). Rezultatele au fost alimentate în special de creșteri puternice ale numărului de turiști în Asia și Africa, scrie AFP.

Potrivit UN Tourism, dorința oamenilor de a călători a rămas ridicată pe tot parcursul anului, chiar dacă prețurile serviciilor turistice au continuat să crească, iar contextul geopolitic a rămas instabil. Secretarul general al organizației, Shaikha Alnuwais, a subliniat că tendința pozitivă este așteptată să continue și în 2026, pe fondul unei economii globale relativ stabile și al revenirii complete a destinațiilor care încă nu au ajuns la nivelurile de dinaintea pandemiei.

În 2025, numărul turiștilor internaționali a fost cu 4% mai mare față de anul precedent, când aproximativ 1,4 miliarde de oameni au călătorit în afara țărilor de origine. Astfel, anul trecut a devenit cel mai bun din perioada de după pandemie și un nou reper pentru industria turismului.

Africa a atras cu 8% mai mulți turiști, ajungând la 81 de milioane de vizitatori, cu evoluții deosebit de bune în Maroc și Tunisia. În regiunea Asia-Pacific, numărul călătorilor a crescut cu 6%, până la 331 de milioane, apropiindu-se tot mai mult de nivelurile de dinaintea crizei sanitare.

Europa și-a consolidat poziția de cea mai vizitată regiune din lume, cu 793 de milioane de turiști în 2025, în creștere cu 4% față de anul anterior și cu 6% peste nivelul din 2019, anul de dinaintea pandemiei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.