Fostul președinte al Consiliului European, Charles Michel, le-a recomandat autorităților de la Chișinău să nu-și concentreze energia pe discuțiile privind o eventuală decuplare a Republicii Moldova de Ucraina în procesul de aderare la UE, ci pe implementarea reformelor. Declarațiile au fost făcute în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea.
„Nu vă pierdeți timpul și energia ca să vă concentrați pe aceste întrebări despre disociere sau asociere”, a declarat Charles Michel, subliniind că există factori care nu pot fi controlați, în special cei legați de situația din Ucraina.
„Trebuie să faceți ceea ce puteți controla și ce puteți controla sunt reformele care pot fi implementate. Cât mai repede vor fi implementate reformele, cu atât mai bună va fi și mai puternică poziția dumneavoastră”, a îndemnat oficialul european.
Acesta a avertizat că dezbaterile privind „decuplarea” pot consuma inutil resurse.
„Sfatul meu prietenesc este să vă concentrați pe dezvoltarea economică, pe prioritățile legate de sectoarele promițătoare din țară. Vorbim despre forța diasporei din Republica Moldova, pentru că dacă sprijinim această diasporă, ea poate să aducă o valoare adăugată”.
În același timp, el a insistat asupra necesității de a crea un climat pentru mediul de afaceri. „Asigurați-vă că companiile se simt în siguranță și în certitudine, ca să fim un exemplu pentru afacerile mici la nivel de țară”, a adăugat Michel.
Republica Moldova și Ucraina au depus cererea de aderare la Uniunea Europeană în 2022 și au obținut statutul de țări candidate. În spațiul public au existat discuții privind posibilitatea separării celor două dosare pentru a accelera procesul de integrare pe criterii individuale.