Emma Răducanu vrea să investească la bursa din New York. S-a dus chiar pe Wall Street

17 Sept. 2021, 12:40
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
17 Sept. 2021, 12:40 // Au Bani //  MD Bani

Emma Răducanu, câștigătoarea US Open, și-a îndeplinit o dorință mai veche înainte de a pleca din New York. Tânără a vizitat celebra Bursă de pe Wall Street, unul dintre principalele motoare financiare ale lumii. Între timp, ea s-a întors la Londra, unde se va odihni o perioadă înainte de a relua antrenamentele.

 

Vezi această postare pe Instagram

 

O postare distribuită de Emma Raducanu (@emmaraducanu)

Emma Răducanu: Sunt foarte încântată să mă aflu aici, la Bursă. Era pe lista de dorințe înainte de a pleca din New York și sunt recunoscătoare că ați făcut posibil acest lucru.

Reporter CNBC: Am citit că ai o pasiune pentru Wall Street, spune-ne ceva despre asta. Ești atât de tânără pentru a fi campioană, ceea ce e impresionant, dar să fii interesată în piețele financiare?

Emma Răducanu: E ceva ce studiez la școală, mereu am fost interesată, părinții mei lucrează în domeniul financiar și s-o văd pe viu (n.r: Bursa) este incredibil.

Reporter CNBC: Ești interesată în partea de afaceri din sport și tenis? Ești abia la început, dar e ceva la ce te-ai gândit deja?

Emma Răducanu: E grozav, mi-ar plăcea să învăț mai mult despre asta. Sunt la începutul carierei, dar abia aștept să învăț și să mă dezvolt. Sper că de-a lungul timpului voi învăța și experimenta mai multe, voi intra mai mult în afaceri.

Reporter CNBC: E evident că ai făcut turul New Yorkului odată ce ai terminat turneul de tenis. Ți-a plăcut să fii aici ca britanică, te-ai simțit binevenită?

Emma Răducanu: M-am simțit binevenită. Am primit multă susținere la turneu. New Yorkul este un oraș foarte interesant, cu multă personalitate și caracter. Wall Street e incredibil, am visat să vin aici, zumzetul, aglomerația, îmi place.

Reporter CNBC: Reiei antrenamentele cum revii în Anglia?

Emma Răducanu: Mi-am luat câteva zile de odihnă și de recuperare. Cred că sunt necesare după ultimele șapte săptămâni. Dar, după aceea mă voi întoarce la antrenamente. Abia aștept să fiu mai bună și să joc în mai multe turnee.

Realitatea Live

06 Iun. 2025, 17:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2025, 17:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Creșterea recentă a taxei pe avere în Norvegia, menită să aducă 146 milioane de dolari în plus la bugetul de stat anual, a avut un efect complet opus: cei mai bogați cetățeni ai țării, cu o avere estimată la 54 de miliarde de dolari, au părăsit țara.

Potrivit datelor prezentate de CitizenX, plecarea acestor ultra-bogați a dus la o pierdere estimată de 594 milioane de dolari în venituri din taxarea averii, care ar fi fost impozitate cu o rată de 1,1%.

În loc de un câștig, efectul net asupra bugetului este o scădere de peste 448 milioane de dolari anual.

Această situație scoate în evidență riscurile potențiale ale taxării agresive a marilor averi într-o economie deschisă și mobilă. Deși intenția a fost de a spori echitatea fiscală și veniturile statului, rezultatul a fost o migrație accelerată a capitalului privat, cu efecte bugetare negative și pierderi în competitivitatea fiscală a țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO