Fabrica ”producătoare de căldură” de la Pașcani – revitalizată

20 Sept. 2021, 11:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Sept. 2021, 11:53 // Actual //  bani.md

Prima fabrica de peleți de la Pașcani, Criuleni urmează să fie revitalizată. Aceasta a fost dată în exploatare cu susținerea Guvernului Japoniei.

„Obținerea energiei regenerabile este o soluție accesibilă pentru țara noastră, motiv pentru care trebuie să canalizăm eforturile comune în vederea relansării fabricii. Prin acest fapt vom reuși să înregistrăm un progres economic și chiar să avem o ofertă pentru   potențialii consumatori din regiune. Pentru început vom solicita să fie contractat un expert pentru a evalua indicatorii de eficiență a activității fabricii și potențialele riscuri”, a declarat Viorel Gherciu, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Când a fost dată în exploatare fabrica urma să asigure cu peleți 25 de grădiniţe şi şcoli, care au fost dotate cu cazane speciale din banii oferiți de către Guvernul de la Tokio.

Fabrica a fost construită cu suportul financiar al Guvernului Japoniei, în anul 2015, în cadrul proiectului „Utilizarea eficientă a combustibilului solid din biomasă” al programului 2KR. Japonezii a acordat 14 mil. dolari sub formă de grant pentru utilizarea surselor alternative de încălzire a clădirilor.

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.