Comunitatea KIDDO se extinde în România. Moldoveanca Diana Ivanov, mai aproape babysitterii și părinții de peste Prut

10 Ian. 2022, 14:43
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
10 Ian. 2022, 14:43 // Bani și Afaceri //  MD Bani

La sigur ai auzit de KIDDO – babysitting pe ore, fondată de moldoveanca Diana Ivanov. După un an de activitate în Republica Moldova, an în care o mulțime de părinți au găsit babysitter potrivit pentru copilul lor, serviciile KIDDO se extind și în România. Despre aceasta, a anunțat fondatoarea într-o postare pe Facebook.

„Am validat ideea, am îmbunătățit procesul de selecție, am lucrat minuțios la instruirea pe care o trec babysitterii, am pus la punct procese complexe și suntem, în sfârșit, gata de a aduce KIDDO mai aproape de babysitterii și părinții din România”, a scris Diana Ivanov.

Astfel, KIDDO este în cătarea primilor clienți. Atât părinții, cât și persoanele care își doresc să devină babysitter, pot completa un FORMULAR, disponibil deja pe site-ul KIDDO.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!