Șefii fracțiunilor parlamentare se vor întruni pentru a decide soarta conducerii ANRE (VIDEO)

30 Mart. 2021, 14:10
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
30 Mart. 2021, 14:10 // Actual //  MD Bani

Președinții fracțiunilor parlamentare au fost invitați de vicepreședintele Parlamentului Vlad Batrîncea, precum și Direcția juridică a Legislativului la dialog, pentru a decide următorii pași, care urmează să fie întreprinși în privința conducerii Autorității Naționale de Reglementare în Energetică, întrucât aceasta nu a reacționat nic sub o formă la votul de neîncredere acordat de Parlament, săptămâna trecută.

Astfel, faptul că ANRE nu a reacționat sub nici o formă la acțiunile deputaților, Batrîncea o consideră ca fiind „inadecvată și lipsită de bunul simț”.

„N-am primit nicio reacție din partea ANRE. Credem că nu este sănătoasă și adecvată. Lipsa oricărei reacții nu e firească și lipsește bunul simț. Chem șefii grupurile parlamentare, fracțiuni și Direcția juridică să vedem ce poate întreprinde Parlamentul în acest sens”, a afirmat Vlad Batrâncea la începutul ședinței de astăzi a Parlamentului.

Președintele Fracțiunii parlamentare a Platformei DA, Alexandru Slusari, a declarat că susține inițiativa lui Vlad Batrîncea, afirmând că în ultima săptămână prețul țițeiului a scăzut cu 10%, însă ANRE și Consiliul Concurenței nu au intervenit pe piața carburanților autohtoni pentru a diminua prețul final la carburanți, scrie Realitatea.md.

„Împărtășesc poziția de a continua examinarea situației ce ține de ANRE. Dar vreau să analizăm situația mai minuțios. Azi am văzut că a scăzut prețul la barilul de țiței cu 10%. Nici o schimbare la nicio benzinărie. În numele Parlamentului să solicităm de Consiliului Concurenței pentru că asistăm la o înțelegere de cartel. Să vedem dacă s-au autosesizat și dacă au demarat anchetă”, a comentat Slusari.

Amintim că, vinerea trecută, Parlamentul a acordat vot de neîncredere conducerii ANRE, pentru faptul că, de la începutul anului petroliștii moldoveni au majorat de șase ori prețul la carburanți, iar această instituție nu a intervenit pentru a reglementa aceste scumpiri.

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!