(FOTO) Turismul rural se dezvoltă în Republica Moldova. S-a deschis o nouă pensiune cu specific apicol

21 Iul. 2022, 04:30
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
21 Iul. 2022, 04:30 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Turismul rural se dezvoltă tot mai mult în Republica Moldova. În ultima perioadă se deschid tot mai multe pensiuni, iar turiștii moldoveni au mai multe opțiuni. Una dintre ele este „LA ALBINUȚA” lansată duminică, 17 iulie, în satul Bravicea, raionul Călărași. Proprietarii sunt Victoria și Eugen Sobol, o tânără familie de apicultori din localitate.

„La Albinuța” nu este o simplă pensiune. Pe lângă faptul că oferă chirie de foișoare, aici aveți posibilitatea să beneficiați de servicii de apiterapie și excursii printre albini cu degustarea produselor apicole.

Ideea de a deschide o pensiune a apărut atunci acum doi ani, atunci când, participând la târgul producătorilor autohtoni, au observat un interes sporit pentru produsele apicole.

Foto: Facebook/Stupina din Codrii Moldovei

„Atunci am rămas cu gândul la o pensiune unde fiecare, de la mic la mare, s-ar putea regăsi. Astfel în anul 2020 am înregistrat SRL „Stupina Codrilor”.  Apoi am aplicat cu ideea creării unei pensiuni la programul „Start pentru Tineri” lansată de (ODIMM). Am fost plăcut surprinși când, în cadrul unui parteneriat, am reușit să primim finanțare și de la UN WOMEN MOLDOVA. Tot ce este realizat aici a fost posibil cu multă muncă și dedicație din partea noastră și desigur cu o contribuție pe măsură din partea partenerilor.” menționează Victoria Sobol.

Prețuri și servicii:

Prețul unei excursii variază între 50 și 250 de lei în dependență de serviciile dorite.

  • Excursie simplă + degustație – 50 lei/persoană;
  • Excursie cu prânz inclus – 250 lei/maturi, copiii de la 3-12 ani 80 lei;
  • Chirie foișor +teren de joacă 4 ore – 600 lei(luni-vineri); (sâmbătă -duminică după ora 16:00) 1000 de lei;
  • Chirie foișor pe toată ziua 20 persoane – 1000 lei(luni-vineri); (sâmbătă – duminică) – 2000 de lei;
  • Servicii apiterapie abonament – 2 ore pe zi, timp de 10 zile – 500 lei/persoană;
  • Servicii apiterapie abonament 2 ore pe zi timp de 5 zile – 300 lei/persoană;
  • Servicii apiterapie 2 ore o singură zi sau 8 ore noaptea -100 lei/persoană;
  • Servicii apiterapie FAMILIAL (4 locuri de dormit)- copii de la 12 ani achită;
  • Servicii apiterapie abonament – 2 ore pe zi, timp de 10 zile – 400 lei/persoană;
  • Servicii apiterapie abonament 2 ore pe zi timp de 5 zile – 200 lei/persoană;
  • Servicii apiterapie 2 ore o singură zi sau 8 ore noaptea – 80 lei/persoană;
  • (Grup 10-20 persoane) O familie cu copii până la 6 persoane -1000 lei;
  • Două familii cu copii până la 10 persoane 1500 lei;
  • Trei familii cu copii până la 15 persoane 2000 lei.

Foto: Facebook/Stupina din Codrii Moldovei

Pensiunea este amenajată într-o casă veche din satul Bravicea pe care au renovat-o păstrând elementele tradiționale.

„Am început să o renovăm cum o făceau buneii noștri – cu lut și cu paie. Ne dorim să readucem frumusețea și splendoarea de odinioară.”

„La Albinuța” veți avea posibilitatea să găsiți liniștea și să vă relaxați în sânul naturii, în lumea albinelor. Timpul petrecut la pensiune se va opri în loc, întrucât aveți posibilitatea să vă reamintiți de tradițiile și obiceiurile neamului.

Satul Bravicea se află în raionul Călărași, la 51 km de municipiul Chișinău. Este o localitate îmbrățișată de dealuri, mici coline, bogată în păduri.

Foto: Facebook/Stupina din Codrii Moldovei

Realitatea Live

17 Mart. 2026, 16:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
17 Mart. 2026, 16:54 // Actual //  Grîu Tatiana

Certificatele care atestă producerea energiei din surse regenerabile, dar care nu au fost cumpărate pe piață, vor fi redistribuite furnizorilor de electricitate din Republica Moldova. Decizia a fost luată pe 17 martie, după ce o parte semnificativă a garanțiilor de origine emise pentru energia verde nu a fost comercializată în cadrul proceselor competitive.

Aceste garanții sunt documente electronice care confirmă că energia livrată consumatorilor provine din surse regenerabile. Pentru perioada 1 iulie – 31 decembrie 2025, au fost emise peste 111 mii de astfel de certificate.

Întrucât doar o mică parte a fost vândută, restul – 105 701 garanții aferente energiei produse între 1 iulie și 30 noiembrie 2025 – vor fi împărțite furnizorilor, proporțional cu cota deținută pe piața cu amănuntul.

Cea mai mare parte revine Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L., care va primi 78 243 de garanții (74,02% din total). S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” va beneficia de 24 610 certificate (23,29%). Restul vor fi distribuite furnizorilor mai mici: S.R.L. „Navitas Energy” – 793 (0,75%), S.R.L. „ML Energy-Group” – 139 (0,13%) și S.R.L. „M.Energy Trading” – 1 916 (1,81%).

Garanțiile au termene de valabilitate diferite, cuprinse între 1 august și 1 decembrie 2026, iar furnizorii vor trebui să le utilizeze în acest interval, conform legislației în vigoare.