O super putere mondială face o mutare neașteptată: Rusia devine principalul său furnizor de petrol

08 Nov. 2022, 04:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Nov. 2022, 04:53 // Actual //  bani.md

După ce Vladimir Putin a ordonat invadarea Ucrainei de către Rusia în 24 februarie 2022, toate piețele mondiale s-au bulversat, iar prețurile din energie au luat-o razna. Acum o superputere mondială, cu o populație de 1,3 miliarde de locuitori, India, a importat masiv petrol din Rusia în octombrie, aceasta devenind principalul furnizor de țiței pentru New Delhi.

Rusia a furnizat Indiei aproape 1 milion de barili de petrol pe zi în luna octombrie 2022 (935.556 barili pe zi), cel mai mare nivel înregistrat vreodată, potrivit Financial Express.

Rusia a devenit astfel cel mai important furnizor de petrol al Indiei în octombrie, depășind vânzătorii tradiționali Arabia Saudită și Irak, potrivit datelor de la compania de urmărire a mărfurilor energetice Vortexa.

„Între aprilie 2021 – martie 2022, achizițiile de petrol rusesc au fost de 0,2% (din tot petrolul importat de India). Încă cumpăram doar un sfert din ceea ce cumpără Europa într-o după-amiază”, a declarat ministrul petrolului din India, Hardeep Singh Puri, pentru CNN, la Abu Dhabi, săptămâna trecută.

„Avem o datorie morală față de consumatorii noștri. Avem o populație de 1,34 miliarde și trebuie să ne asigurăm că aceștia sunt aprovizionați cu energie, fie că este benzină, motorină”.

Întrebat dacă India se confruntă cu un conflict moral din cauza importului din Rusia pe fondul războiului acesteia din urmă cu Ucraina, el a declarat: „Absolut niciunul. Nu există conflict moral. Nu cumpărăm de la X sau Y. Cumpărăm orice este disponibil. Guvernul nu cumpără, companiile petroliere sunt cele care cumpără”.

De asemenea, India a rămas neangajată față de un plan propus de grupul statelor G7 (Marea Britanie, SUA, Canada, Franța, Germania, Italia și Japonia) de a limita prețul petrolului achiziționat din Rusia ca mijloc de limitare a veniturilor Moscovei. Puri a spus că India va examina propunerea pe măsură ce va fi finalizată și comunicată.

Rusia, care a reprezentat doar 0,2% din totalul petrolului importat de India în intervalul de un an, până la 31 martie 2022, a furnizat Indiei 935.556 de barili pe zi de țiței în octombrie – cel mai mare volum înregistrat vreodată.

Acum reprezintă 22% din totalul importurilor de țiței ale Indiei, înaintea celor 20,5% ale Irakului și 16% ale Arabiei Saudite. Apetitul Indiei pentru petrolul rusesc a crescut de când a început să se tranzacționeze cu discount, deoarece Occidentul l-a evitat pentru a pedepsi Moscova pentru invadarea Ucrainei.

Potrivit Vortexa, India a importat doar 36.255 de barili pe zi de țiței din Rusia în decembrie 2021, față de 1,05 milioane barili pe zi din Irak și 952.625 din Arabia Saudită.

Guvernul indian și-a apărat vehement poziția sa față de comerțul său cu Rusia, spunând că trebuie să se aprovizioneze cu petrol de unde este cel mai ieftin. Moscova i-a vândut Indiei petrol cu un discount de 30 de dolari pe baril față de prețul țițeiului Brent de pe piața internațională, conform Quartz.

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 11:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Feb. 2026, 11:41 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Companiile petroliere din Rusia s-ar putea confrunta, în lunile următoare, cu necesitatea reducerii a producției, pe fondul intensificării presiunilor din partea Statelor Unite și a Europei, care limitează exporturile de țiței rusesc și contribuie la supraîncărcarea stocurilor. Evoluția ar putea afecta serios veniturile Kremlinului, scrie REUTERS.

Deși sancțiunile occidentale și reducerea achizițiilor europene au fost masive în ultimii ani, exporturile de petrol ale Rusiei au rămas relativ stabile. Moscova a reușit să redirecționeze o mare parte din livrările maritime către China, India și Turcia, utilizând inclusiv așa-numita „flotă din umbră”, petroliere vechi și neasigurate, și oferind reduceri consistente pentru a atrage cumpărători.

În prezent însă, această stabilitate începe să se erodeze. În ultimele luni, volumele de export au scăzut după ce președintele american Donald Trump a înăsprit sancțiunile și a introdus taxe pentru importurile de produse petroliere indiene obținute din țiței rusesc. În paralel, Uniunea Europeană a interzis importul de combustibili produși din petrol rusesc, ceea ce a redus suplimentar cererea.

Potrivit companiei de analiză Kpler, exporturile maritime ale Rusiei au coborât în ianuarie la 3,4 milioane de barili pe zi, față de 3,8 milioane în decembrie. Pentru februarie este anticipată o scădere până la circa 2,8 milioane de barili pe zi. În același timp, volumele de petrol rusesc aflate pe nave au atins un nivel record de aproximativ 150 de milioane de barili, iar multe petroliere și-au redus viteza, semnal tipic al slăbirii cererii.

Situația ar putea deveni și mai dificilă dacă va fi adoptată propunerea Comisiei Europene privind interzicerea totală a activităților care sprijină exportul maritim de petrol rusesc, măsură ce ar depăși cadrul sancțiunilor actuale.

Presiunea asupra Moscovei ar putea crește și din partea Indiei, cel mai mare cumpărător de petrol rusesc transportat pe mare. New Delhi analizează limitarea achizițiilor în cadrul negocierilor comerciale cu SUA, deși autoritățile indiene nu au confirmat oficial un astfel de angajament.

Datele Kpler arată că India a importat anul trecut circa 1,7 milioane de barili pe zi de petrol rusesc, aproximativ jumătate din exporturile maritime ale Moscovei. În ianuarie, volumul a scăzut la 1,1 milioane barili pe zi, iar după o posibilă ușoară revenire în februarie, analiștii anticipează un declin semnificativ din martie.

Potrivit Reuters, trei dintre cele mai mari rafinării din India, Indian Oil, Bharat Petroleum și Reliance Industries, au oprit deja achizițiile de țiței rusesc. Totuși, este puțin probabil ca importurile indiene să înceteze complet. Rafinăria Nayara Energy, parțial deținută de Rosneft, ar urma să continue cumpărările, deși unitatea va intra în mentenanță timp de o lună începând din aprilie.

O parte din volumele eliberate ar putea fi absorbite de rafinăriile independente din China, însă capacitatea acestora este limitată. Anul trecut, Rusia furniza deja circa o cincime din importurile totale de petrol ale Chinei, iar Beijingul evită, de regulă, dependența excesivă de un singur furnizor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!