Ceban, despre independența gazieră: Noi permanent vom fi dependenți, important să nu fie politizate achizițiile

13 Dec. 2022, 12:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Dec. 2022, 12:14 // Actual //  bani.md

Cu gazele naturale suntem dependenți de rute, de surse, indiferent de unde vinde gazul din Est sau Vest. De ce să ne certăm cu unul sau cu altul. Cu toți trebuie să menținem relații bune. Din punct de vedere al rutelor sunt multe, dar resurse (gaz n.r) nu sunt, a declarat președintele Moldovagaz, Vadim Ceban în cadrul emisiunii „Putere a patra” de la N4.

„Dacă Republica Moldova cumpără gaz din România suntem dependenți de România, dacă cumpărăm din Azerbaidjan înseamnă că suntem dependenți de ei?!”, se întreabă retoric președintele Moldovagaz.

Potrivit lui Ceban: „noi vom fi dependenți pentru că achiziționăm de pe piață. Altceva să nu fie politizate aceste achiziții. Să nu fie utilizată această sursă în alt sens”.

Potrivit președintelui, Moldovagaz, independența se dobândește prin mai multe surse la nivel comercial și este libertatea de alegere. „Asta nu înseamnă că trebuie să ne dezicem de un furnizor”.

Republica Moldova este dependentă de o singură sursă de metan de la Gazprom, care utilizează arma energetică în scopuri politice.

Prețul gazului de la Gazprom în luna decembrie este de 742,13 USD pentru mia de metri cubi. Or, cele 5,7 mil. metri cubi pe care le primește Republica Moldova sunt livrate Tiraspolului în schimbul curentului electric de la Cuciurgan. Iar Moldovagaz cumpără gaz de la Energocom, la un preț mediu de 1000 USD pentru mia de metri cubi. Rezerva strategică de gaz Moldovei este de circa 240 milioane metri cubi, care ar ajunge pentru 2 luni de iarnă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Sezonul 2025 al cireșelor aduce provocări și oportunități pentru producătorii moldoveni, în contextul unor fluctuații semnificative pe piața internațională, anunță Asociația Moldova Fruct.

Deși exporturile în volum au scăzut față de anul trecut – doar 8000 de tone față de 10.000 de tone în iunie 2024 – valoarea totală a exporturilor a crescut spectaculos, ajungând la 20 milioane de dolari, față de 13 milioane în aceeași perioadă a anului trecut. Creșterea cu 51,4% a prețului mediu de export a compensat pierderile cantitative.

Situația regională a influențat direct acest salt valoric. În timp ce Italia se bucură de un sezon bogat și o cerere crescută, alte țări importante producătoare, precum Grecia și Turcia, au fost afectate sever de condițiile meteo extreme din primăvară. Inclusiv recolta din Republica Moldova a fost influențată de acești factori, cu efecte asupra volumelor disponibile pentru export.

Pe lângă valoarea crescută, o schimbare notabilă este și în structura geografică a exporturilor. Dacă în 2024 84% din cireșe mergeau spre țările CSI, în 2025 ponderea a scăzut la 70%. În schimb, livrările către statele din Uniunea Europeană s-au majorat de la 16% la 28%. Printre noile piețe se numără Italia, Croația, Serbia, Bosnia și Danemarca.

Piața din România s-a remarcat printr-o evoluție spectaculoasă: în iunie 2025 au fost exportate 1666 tone de cireșe moldovenești, de aproape două ori mai mult decât în aceeași lună din 2024 (842 tone), iar valoarea acestora a crescut cu 65%.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO