Republica Moldova supraviețuiește datorită creditelor! Împrumuturi la cote amețitoare în acest an

23 Feb. 2023, 10:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Feb. 2023, 10:45 // Actual //  bani.md

În ianuarie 2023, datoria de stat totală a Republicii Moldova a crescut cu peste 3,6 miliarde de lei și a atins un nou nivel record de peste 98,2 miliarde de lei, arată datele Ministerului de Finanțe.

Majorera datoriei de stat totale în ianuarie 2023 s-a datorat creșterii datoriei de stat atât interne, cât și externe. În special, datoria de stat internă a crescut cu 589 milioane de lei – de la 34,4 miliarde de lei (sfârșitul lunii decembrie 2022) la 35 miliarde de lei (sfârșitul lunii ianuarie 2023).

În același timp, datoria de stat externă exprimată în lei a crescut în aceeași perioadă cu 3 miliarde de lei, de la 60 miliarde la 63 miliarde de lei. În același timp, ponderea datoriei de stat interne în totalul datoriei de stat a Republicii Moldova la sfârșitul lunii ianuarie 2023 a constituit 35,7% (o lună mai devreme – 36,4%), iar ponderea datoriei de stat externe – 64,3% (o lună mai devreme – 63,6%). Pe ansamblu, ponderea datoriei de stat generale în PIB la sfârșitul lunii ianuarie 2023 este estimată la 31,8%, față de 34% la sfârșitul anului 2022.

Ponderea datoriei de stat generale în PIB la sfârșitul lunii ianuarie 2023 este estimată la 31,8%, față de 34% la sfârșitul anului 2022.

Ponderea specifică a datoriei de stat externe într-o anumită monedă în volumul total al datoriei de stat externe era de 40,7% la sfârșitul lunii ianuarie 2023, iar ponderea specifică a datoriei de stat cu dobândă variabilă în volumul total al datoriei de stat era de 49,6% la sfârșitul lunii ianuarie 2023. Datoria de stat totală a Republicii Moldova a crescut cu 17 miliarde de lei și a ajuns la 94,6 miliarde de lei în 2022.

Maximul istoric al datoriei de stat a fost de 94,6 miliarde de lei în decembrie 2022.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Sezonul 2025 al cireșelor aduce provocări și oportunități pentru producătorii moldoveni, în contextul unor fluctuații semnificative pe piața internațională, anunță Asociația Moldova Fruct.

Deși exporturile în volum au scăzut față de anul trecut – doar 8000 de tone față de 10.000 de tone în iunie 2024 – valoarea totală a exporturilor a crescut spectaculos, ajungând la 20 milioane de dolari, față de 13 milioane în aceeași perioadă a anului trecut. Creșterea cu 51,4% a prețului mediu de export a compensat pierderile cantitative.

Situația regională a influențat direct acest salt valoric. În timp ce Italia se bucură de un sezon bogat și o cerere crescută, alte țări importante producătoare, precum Grecia și Turcia, au fost afectate sever de condițiile meteo extreme din primăvară. Inclusiv recolta din Republica Moldova a fost influențată de acești factori, cu efecte asupra volumelor disponibile pentru export.

Pe lângă valoarea crescută, o schimbare notabilă este și în structura geografică a exporturilor. Dacă în 2024 84% din cireșe mergeau spre țările CSI, în 2025 ponderea a scăzut la 70%. În schimb, livrările către statele din Uniunea Europeană s-au majorat de la 16% la 28%. Printre noile piețe se numără Italia, Croația, Serbia, Bosnia și Danemarca.

Piața din România s-a remarcat printr-o evoluție spectaculoasă: în iunie 2025 au fost exportate 1666 tone de cireșe moldovenești, de aproape două ori mai mult decât în aceeași lună din 2024 (842 tone), iar valoarea acestora a crescut cu 65%.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO