„Regele cocainei” Rocco Morabito a fost arestat. A evadat acum doi ani dintr-o închisoare din Uruguay

25 Mai 2021, 14:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Mai 2021, 14:38 // Actual //  MD Bani

Rocco Morabito, unul dintre șefii organizaţiei mafiote italiene ‘Ndrangheta, a fost arestat luni în Brazilia, la doi ani după ce a evadat dintr-o închisoare din Uruguay. Cunoscut drept „regele cocainei”, el a evadat alături de alți deținuți prin acoperișul închisorii.

Șeful mafiei italiene Rocco Morabito a fost arestat luni la Joao Pessoa, oraș din nord-estul Braziliei. În urmă cu aproape doi ani, Rocco Morabito a evadat dintr-o închisoare din Uruguay, unde aștepta extrădarea în Italia.

Morabito, care era liderul mafiei italiene ‘Ndrangheta, a fost arestat în urma unei anchete comune între Italia și poliția federală a Braziliei.

„Există dovezi despre implicarea lui Rocco Morabito în traficul de droguri între Brazilia și Europa încă din anii 1990″, au declarat reprezentanții poliției braziliane.

El a fost arestat cu un alt fugar, au spus autoritățile. Agenția italiană de știri ANSA a raportat că autoritățile italiene și americane au fost implicate și în arest.

Morabito este acuzat că a asigurat transportul de droguri în Italia și vânzarea lor în Milano, precum și că a încercat să importe 592 kilograme de cocaină din Brazilia în 1992 și 630 kilograme un an mai tarziu.

Morabito se ascunde de autorități încă din 1994, de la o operațiune de poliție în care a fost prins plătind milioane pentru a importa cocaină în Milano din America de Sud.

A fugit inițial în Brazilia și se crede că a locuit în Uruguay din 2002, după ce a intrat în țară cu un pașaport brazilian fals. El a fost condamnat la 30 de ani de închisoare în lipsă în Italia.

După ce a trăit sub o identitate falsă timp de treisprezece ani într-un oraș uruguayan, a fost arestat la un hotel din Montevideo în septembrie 2017.  În ianuarie 2019, Morabito și alți trei deținuți au scăpat printr-o gaură din acoperișul închisorii.

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 10:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 10:00 // Actual //  Ursu Victor

Procurorii PCCOCS și ofițerii Direcției Generale Antifraudă a Serviciului Fiscal de Stat investighează o schemă de evaziune fiscală și spălare de bani estimată la peste 11 000 000 lei, pusă la cale de o asociație patronală activă în colectarea și reciclarea deșeurilor în perioada 2020-2024.

Potrivit anchetatorilor, entitatea a înregistrat profituri substanțiale fără a se conforma obligațiilor unei societăți comerciale: s-a eschivat de la înregistrarea ca plătitor de TVA, nu a depus declarațiile fiscale și, implicit, nu a virat taxa pe valoare adăugată la Bugetul Public Național, provocând un prejudiciu „în proporții deosebit de mari”.

În cadrul operațiunii, oamenii legii au efectuat percheziții la sediile asociației, de unde au ridicat documente contabile, registre interne și alte obiecte considerate probe materiale relevante pentru urmărirea penală. Investigațiile continuă sub acuzațiile de evaziune fiscală (art. 244², Cod penal) și spălare de bani (art. 243), infracțiuni pasibile de pedepse cu închisoarea și amenzi de milioane de lei.

PCCOCS precizează că persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO