Preţurile chiriilor din Marea Britanie sunt de neoprit: Creştere cu 12% în august. Costul ajunge acum la 1300 de lire

18 Sept. 2023, 14:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Sept. 2023, 14:29 // Actual //  bani.md

Piaţă imobiliară din Marea Britanie continuă să doboare recordurile, preţurile chiriilor crescând în cel mai rapid ritm al ultimului deceniu, vânzătorii crescând şi ei preţurile pentru prima dată în ultimele patru luni, scrie Bloomberg.

Noile date arată presiunile inflaţioniste din economia britanică, susţinând o nouă posibilă majorare a dobânzilor în această săptămână. Ele sunt totodată un indicator al tulburărilor de pe piaţa imobiliară.

Chiriaşii au avut de plătit cu 12% mai mult în august faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, cea mai mare creştere de când brokerul imobiliar Hamptons a lansat indexul. Chiria medie este acum de 1.300 de lire sterlire, cu 140 mai mult decât anul trecut şi cea mai mare înregistrată de index.

Pe piaţa de vânzări, portalul imobiliar Rightmove a spus că vânzătorii au crescut preţurile cu 0,4% în septembrie, pentru prima dată de la creşterea din mai.

Banca centrală speră că înăspirea dobânzilor va reuşi în cele din urmă să controleze inflaţia. Cu toate acestea, măsurile au crescut costul pentru cumpărarea unei case, mulţi oamenii fiind forţaţi în piaţa chiriilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

30 Mai 2026, 09:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Mai 2026, 09:49 // Actual //  Ursu Victor

Automobilele Mercedes-Benz ar putea ajunge, în practică, interzise pe piața din Statele Unite, din cauza unui nou proiect de lege discutat în Congresul american, care vizează producătorii auto cu legături directe sau indirecte cu China, relatează CNBC, citând surse din industrie.

Potrivit postului american de televiziune, cel mai mare acționar individual al Mercedes-Benz este compania de stat chineză BAIC (Beijing Automotive Industry Holding), fapt care ar putea plasa constructorul german în vizorul noilor restricții.

Inițiativa legislativă, susținută de congresmeni din ambele partide, prevede interzicerea importului, vânzării sau producerii de automobile destinate pieței americane de către companii care au participații directe sau indirecte ale guvernelor considerate „adversari străini” ai Statelor Unite, inclusiv China.

Dacă proiectul va fi adoptat în forma actuală, acesta ar putea afecta nu doar producătorii auto chinezi, ci și companii internaționale care au acționari majori sau influenți din China.

CNBC notează că măsura face parte din eforturile Washingtonului de a reduce influența economică și tehnologică a Chinei în sectoarele strategice ale economiei americane.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!