Liderul asiguratorilor din Republica Moldova a câștigat lotul de sănătate de la un gigant energetic de peste Prut

13 Oct. 2023, 17:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Oct. 2023, 17:40 // Actual //  bani.md

Compania de asigurări Asito Kapital a câștigat licitația organizată de Hidroelectrica pentru furnizarea de servicii de asigurare voluntară de sănătate de grup. Contractul, semnat pentru o sumă de 3,33 milioane de euro, acoperă 3.482 de angajați ai producătorului de energie electrică și va fi valabil pe o perioadă de trei ani.

Asito Kapital a fost singurul participant la licitație, iar suma finală a contractului a fost redusă față de estimarea inițială de 3,375 milioane de euro. Acest contract marchează continuarea colaborării dintre Asito Kapital și Hidroelectrica în furnizarea de servicii de asigurare voluntară de sănătate de grup pentru angajații companiei energetice.

Asigurătorul Asito Kapital, înființat în 1998 sub denumirea de Lukoil Asito, a obținut venituri din prime de 31,86 milioane de lei românești în 2022, în creștere față de anul precedent, când s-au înregistrat venituri de 27,86 milioane de lei. Acționarul majoritar al Asito Kapital este Moldasig din Republica Moldova.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, continuă să își asigure angajații cu servicii de asigurare de sănătate de calitate, contribuind la bunăstarea și securitatea acestora.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Oct. 2025, 10:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
15 Oct. 2025, 10:40 // Actual //  Ursu Victor

În august 2025, exporturile Moldovei au însumat 332,6 milioane dolari SUA, în scădere cu 4,2% față de iulie, dar cu 22% mai mari comparativ cu august 2024, potrivit datelor Biroului Național de Statistică.

Importurile au totalizat 889,2 milioane dolari, în diminuare lunară de 1,8%, dar în creștere anuală de 20,8%.

Deficitul comercial al lunii a fost de 556,6 milioane dolari, aproape neschimbat față de iulie, dar cu 20% mai mare decât în august anul trecut.

În ianuarie–august 2025, exporturile au însumat 2,28 miliarde dolari (-2,5%), iar importurile 6,91 miliarde dolari (+18,3%). Dezechilibrul comercial s-a adâncit la 4,63 miliarde dolari, cu 32% peste nivelul din 2024, gradul de acoperire a importurilor prin exporturi reducându-se la 33%.

Uniunea Europeană a absorbit 67,5% din exporturile Moldovei, în creștere ușoară față de anul trecut, în timp ce CSI a coborât la 6,3%. Principalele destinații de export au fost România (29,6%), Italia și Turcia (câte 9,4%), Cehia (8,6%) și Ucraina (7,9%). Pe partea importurilor, 53,9% au provenit din UE, cele mai mari cote revenind României (22,8%), Chinei (13,5%) și Ucrainei (10,4%).

La export, cele mai importante grupe de mărfuri au fost mașinile și aparatele electrice (16%) și semințele și fructele oleaginoase (14%), în timp ce importurile au fost dominate de gaz și produse derivate (9,1%) și petrol (8,6%).

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII