Securiștii moldoveni iau la puricat furnizorii și traderii de gaze

22 Ian. 2024, 11:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Ian. 2024, 11:07 // Actual //  bani.md

Republica Moldova a impus noi cerințe stricte pentru furnizorii și traderii de gaze naturale, potrivit unei legi adoptate la finalul anului trecut. Actul normativ prevede că, pentru a obține sau menține o licență în acest domeniu, solicitanții și titularii de licență trebuie să primească avize favorabile din partea Serviciului de Informații și Securitate (SIS) și a Serviciului Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (SPCSB).

Potrivit legii, „persoanele care solicită licența urmează a fi avizate pozitiv de către Serviciul de Informații și Securitate și Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, sub aspectul riscurilor aferente securității statului, spălării banilor și finanțării terorismului.”

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va solicita aceste avize în cadrul procedurii de examinare a declarației privind eliberarea licențelor. Dacă SIS și SPCSB nu emit avizele în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării, avizul este considerat pozitiv.

Legea a intrat în vigoare la 29 decembrie 2023, iar aceste noi cerințe se aplică atât solicitantilor noi de licențe, cât și furnizorilor și traderilor de gaze naturale cu licențe în vigoare în prezent.

Ministerul Energiei de la Chișinău a subliniat că „cerința dată se aplică și tuturor titularilor de licență existenți.” Titularii de licență pentru activitățile de trading și furnizare a gazelor naturale trebuie să notifice ANRE în termen de două luni de la intrarea în vigoare a legii cu privire la acționari/asociați și persoanele care exercită controlul în cadrul societăților comerciale respective”.

În caz contrar, licențele acestora vor fi suspendate până la îndeplinirea cerințelor legate de avizele SIS și SPCSB.

Republica Moldova are în prezent 24 de companii cu licențe de furnizare a gazelor naturale, printre care Moldovagaz, Energocom, Premier Energy SRL, CIS Gaz Trading și Nord Gaz Sîngerei SRL. Aceste măsuri vizează consolidarea securității statului și prevenirea activităților ilegale în sectorul gazelor naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Sezonul 2025 al cireșelor aduce provocări și oportunități pentru producătorii moldoveni, în contextul unor fluctuații semnificative pe piața internațională, anunță Asociația Moldova Fruct.

Deși exporturile în volum au scăzut față de anul trecut – doar 8000 de tone față de 10.000 de tone în iunie 2024 – valoarea totală a exporturilor a crescut spectaculos, ajungând la 20 milioane de dolari, față de 13 milioane în aceeași perioadă a anului trecut. Creșterea cu 51,4% a prețului mediu de export a compensat pierderile cantitative.

Situația regională a influențat direct acest salt valoric. În timp ce Italia se bucură de un sezon bogat și o cerere crescută, alte țări importante producătoare, precum Grecia și Turcia, au fost afectate sever de condițiile meteo extreme din primăvară. Inclusiv recolta din Republica Moldova a fost influențată de acești factori, cu efecte asupra volumelor disponibile pentru export.

Pe lângă valoarea crescută, o schimbare notabilă este și în structura geografică a exporturilor. Dacă în 2024 84% din cireșe mergeau spre țările CSI, în 2025 ponderea a scăzut la 70%. În schimb, livrările către statele din Uniunea Europeană s-au majorat de la 16% la 28%. Printre noile piețe se numără Italia, Croația, Serbia, Bosnia și Danemarca.

Piața din România s-a remarcat printr-o evoluție spectaculoasă: în iunie 2025 au fost exportate 1666 tone de cireșe moldovenești, de aproape două ori mai mult decât în aceeași lună din 2024 (842 tone), iar valoarea acestora a crescut cu 65%.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO