Scandalos! Directorul Lagardere, care vrea să preia magazinele lui Șor de la aeroport, încolțit de justiția franceză

30 Apr. 2024, 12:26
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Apr. 2024, 12:26 // Actual //  bani.md

Arnaud Lagardère, directorul general al grupului francez cu același nume, care vrea să preia spațiile comerciale de la Aeroportul Chișinău, a fost pus sub acuzare în Paris în legătură cu anchete privind finanțarea stilului său de viață luxos și cheltuielile personale. După o zi de interogatoriu, Lagardère a fost inculpat pentru difuzarea de informații false sau înșelătoare, cumpărarea de voturi, abuz de bunuri sociale și abuz de putere, precum și pentru nedepunerea declarațiilor fiscale, scrie REUTERS.

El a fost plasat sub control judiciar cu interdicție de administrare și trebuie să depună o garanție de 200.000 de euro. Ancheta judiciară a fost deschisă în aprilie 2021, în urma unei plângeri a fondului Amber Capital și a două sesizări de la Autoritatea Piețelor Financiare și Înaltul Consiliu al Comisariatului pentru Conturi.

Ancheta vizează presupusa finanțare a stilului de viață și a cheltuielilor personale ale lui Lagardère, utilizând fonduri din societățile Lagardère SAS și Lagardère. Aceste cheltuieli, între aprilie 2009 și decembrie 2022, ar fi inclus plata chiriei pentru imobilele ocupate și alte avansuri în contul curent.

Arnaud Lagardère a moștenit imperiul construit de tatăl său, Jean-Luc Lagardère, în 2003. În deceniul următor, a vândut mai multe companii media și a renunțat la formatul de societate pe acțiuni, ceea ce a dus la preluarea controlului de către familia Bolloré și gigantul Vivendi în 2023.

Dosarul mai include o adunare generală a grupului din mai 2018, în care Qatarul, acționarul majoritar, și-a schimbat votul în ultimul moment, ceea ce a avut consecințe asupra guvernanței. Incidentul a avut loc în contextul luptei de influență între Vincent Bolloré și Bernard Arnault, CEO al LVMH și cel mai bogat om din Franța, care l-a susținut pe Arnaud Lagardère.

Compania Lagardere este interesată de preluarea spațiilor comerciale de la Aeroportul Chișinău. Acesta a participat la două licitații, dar nu a reușit să-și adjudece spațiile comrciale din lipsă de competitori. Agenția Proprietății Publice a declarat că urmează o a treia licitație, iar în cazul lipsei competitorilor, autoritatea va  desemna câștigotor pe compania care va participa.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 09:19
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
20 Aug. 2025, 09:19 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Transgaz SA, singurul operator de transport și sistem de gaze naturale din Europa care administrează integral două rețele naționale de transport din țări diferite – România, stat membru UE, și Republica Moldova, stat non-UE –, și-a dublat în prima jumătate a anului veniturile obținute din activitatea de pe piața moldovenească, notează profit.ro.

Potrivit raportului financiar, în ianuarie–iunie 2025, veniturile din transportul de gaze din Republica Moldova au însumat 147 milioane lei, aproape dublu față de 77 milioane lei în aceeași perioadă a anului trecut. Totuși, comparativ cu România, unde veniturile din transport au atins 1,34 miliarde lei, cifra obținută în Republica Moldova rămâne de aproape zece ori mai redusă.

Activitatea pe teritoriul Republicii Moldova este gestionată de filiala Vestmoldtransgaz, la care Transgaz deține indirect 75% din acțiuni. Infrastructura de transport din Moldova aparține însă companiei Moldovatransgaz, fiind închiriată și amortizată pe o perioadă de cinci ani. Contractul cu Moldovatransgaz oferă drept de utilizare a rețelei, însă nu și de prestare directă a serviciului public, iar riscurile de mentenanță și reparații capitale rămân responsabilitatea Moldovatransgaz.

La nivel de grup, Transgaz aproape și-a triplat profitul net consolidat în prima jumătate a anului 2025, acesta urcând la 518,9 milioane lei, față de 183,8 milioane lei în perioada similară din 2024. Rezultatul include performanțele Vestmoldtransgaz, dar și recenta achiziție a Petrostar SA, companie specializată în inginerie tehnologică și proiectare pentru industria de petrol și gaze, unde Transgaz a preluat 51% din capital.

Transgaz este controlată de Secretariatul General al Guvernului României, care deține 58,5% din acțiuni, fiind listată la Bursa de Valori București din 2007. La un preț de 49,05 lei/acțiune, capitalizarea de piață a societății depășește 9 miliarde lei.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII