O țară europeană uimește: Consumul de canabis la volan este legal, dar fără combinații cu alcool

07 Iun. 2024, 13:37
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Iun. 2024, 13:37 // Actual //  bani.md

După legalizarea consumului de canabis în Germania, țara a decis să reglementeze și modul în care utilizatorii pot să conducă ulterior, similar cu reglementările deja existente pentru consumul de alcool. Noua regulă impune o limită de 3,5 nanograme de THC pe un mililitru de sânge pentru șoferi, iar combinarea alcoolului și canabisului pe drumurile publice este strict interzisă.

Aceste reguli vin la doar două luni după ce Germania a legalizat consumul de canabis, iar acum stabilesc modul în care această substanță poate fi utilizată de către cei care doresc să conducă ulterior. În timp ce în România orice alcoolemie de peste 0% este interzisă la volan, Germania permite limite mai mari.

În prezent, Germania permite șoferilor să aibă o alcoolemie de până la 0,5 grame de alcool pur pe un litru de sânge, cu reguli mai stricte pentru șoferii începători și cei comerciali, de 0,2 grame.

Ministerul Transporturilor a stabilit o limită de 3,5 nanograme pe mililitru pentru THC, echivalentul a 0,2 grame de alcool pur pe un litru de sânge, conform Deutsche Welle. Consumul de canabis este complet interzis pentru șoferii începători, la fel ca și consumul ambelor substanțe.

De la 1 aprilie, adulții din Germania pot deține până la 25 de grame de canabis și pot avea acasă maximum 50 de grame. Ei au și permisiunea de a cultiva marijuana acasă, cu un număr limitat de trei plante.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

24 Apr. 2026, 15:29
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Apr. 2026, 15:29 // Actual //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat în Parlament inițiativa de încetare a stării de urgență în sectorul energetic și trecerea la starea de alertă. El a subliniat că măsurile aplicate au prevenit pierderi economice majore.

Șeful Executivului a declarat că, în perioada stării de urgență, autoritățile au reușit să deblocheze fonduri pentru importurile de carburanți și să introducă flexibilitate în vânzarea acestora la stațiile PECO, evitând astfel golirea stocurilor.

„Rezultatul a fost stabilizarea pieței și creșterea stocurilor. O singură zi de penurie de motorină ar fi însemnat pierderi de aproximativ 120 de milioane de lei pentru economie”, a avertizat premierul.

Potrivit lui Munteanu, starea de urgență „și-a produs efectul”, iar Republica Moldova a depășit faza acută a crizei energetice. Cu toate acestea, riscurile nu au dispărut complet, în special pe fondul instabilității regionale.

În acest context, Guvernul propune menținerea mecanismelor de intervenție prin instituirea stării de alertă, care va permite monitorizarea zilnică a stocurilor și reacții rapide în cazul unor noi perturbări pe piață.

„Ieșim din starea de urgență, dar nu renunțăm la responsabilitatea față de cetățeni. Este important să rămânem vigilenți”, a conchis premierul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!