Bomba socială din Republica Moldova! Țara rămâne fără elevi, profesori

03 Sept. 2024, 15:54
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Sept. 2024, 15:54 // Actual //  bani.md

În ultimii 20 de ani, numărul școlilor din Republica Moldova s-a  redus cu 24%, numărul elevilor cu 42%, iar al cadrelor didactice cu 39%, potrivit unui infografic iData.

Astfel, dacă în 2023 numărul mediu al elevilor într-o școală era de 367, atunci în 2023 numărul acestora se cifra la 278.

În ceea ce privește profesorii, acum 20 de ani, numărul acestora era de 27 or, în 2023 numărul s-a redus la 22.

În ultimele două decenii populația Republicii Moldova s-a redus cu 30%.

Republica Moldova se confruntă cu o criză demografică de proporții, pe măsură ce populația continuă să scadă într-un ritm alarmant. Conform datelor recente, la 23 august 2024, populația țării a scăzut la 3.029.505 de locuitori, comparativ cu estimarea Națiunilor Unite de la 1 iulie 2024, care indica un total de 3.034.961 de persoane.

În fiecare zi, Republica Moldova înregistrează 88 de nașteri, în timp ce numărul deceselor ajunge la 115 pe zi, ceea ce contribuie la o scădere netă a populației. La aceasta se adaugă un număr semnificativ de emigrări, cu un bilanț de -74 de persoane pe zi, ducând la o schimbare netă de -101 de locuitori zilnic. Această tendință negativă a populației se traduce printr-o scădere medie de un locuitor la fiecare 14,25 minute.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

25 Mai 2025, 10:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Mai 2025, 10:35 // Actual //  Ursu Victor

Importurile de vinuri străine în Rusia s-au prăbușit în primul trimestru al anului 2025, înregistrând o scădere dramatică de aproape 50%, potrivit unei analize realizate de „RIA Novosti” pe baza datelor statistice oficiale.

În perioada ianuarie–martie, valoarea totală a vinurilor importate în Rusia a fost de doar 119,6 milioane de dolari – de două ori mai puțin decât în aceeași perioadă a anului trecut. Dacă anterior scăderile afectau preponderent vinurile europene, acum declinul este generalizat și afectează toate sursele de aprovizionare.

Lovitura cea mai dură a fost resimțită de vinurile spaniole, ale căror livrări s-au prăbușit de la 10,9 milioane de dolari la doar 2,2 milioane de dolari, împingând Spania pe locul 9 și scoțând-o din rândul principalilor furnizori ai Rusiei.

Italia rămâne cel mai mare exportator de vin în Rusia, dar și aici cifrele s-au prăbușit: 32,4 milioane de dolari în primul trimestru, o scădere de aproape trei ori față de anul precedent. Livrările din Georgia au scăzut de 2,4 ori, ajungând la 27,6 milioane de dolari, iar cele din Letonia au scăzut cu 10%, la 25,4 milioane de dolari. Polonia ocupă locul patru în clasament, cu 9,8 milioane de dolari, înregistrând o scădere de 1,8 ori.

Vinurile portugheze au suferit un recul de aproape o treime, cu importuri de 6,2 milioane de dolari, dar au reușit să o înlocuiască pe Spania în topul principalilor furnizori. Alte țări care exportă vin în Rusia au raportat de asemenea scăderi: Chile – 5,2 milioane de dolari, Lituania – 3,8 milioane de dolari, Germania – 3,3 milioane de dolari, iar Franța – doar 0,7 milioane de dolari.

Această scădere abruptă reflectă dificultățile tot mai mari din comerțul internațional cu Rusia, pe fondul sancțiunilor economice și a reconfigurării fluxurilor comerciale globale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO