Adio haosului cablurilor! Noile norme UE impun USB-C ca standard pentru electronice începând de sâmbătă

29 Dec. 2024, 10:20
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2024, 10:20 // Actual //  Ursu Victor

Începând de sâmbătă, 28 decembrie 2024, consumatorii din UE nu vor mai avea nevoie de un încărcător diferit pentru smartphone-urile, tabletele, camerele foto, căștile, consolele de jocuri video și alte dispozitive, deoarece porturile de încărcare USB Type-C vor deveni standardul pentru instrumentele mobile din întregul bloc, scrie Euronews.

În 2022, Parlamentul European și statele membre au votat cu o majoritate covârșitoare în favoarea eliminării metodelor alternative de încărcare, ceea ce înseamnă că toate dispozitivele electronice portabile mici și mijlocii vândute în UE trebuie să fie compatibile cu porturile USB-C.

În conformitate cu normele UE, consumatorii pot opta, de asemenea, să nu primească un încărcător nou cu fiecare dispozitiv pe care îl cumpără.

Producătorii de laptopuri vor fi supuși acelorași norme începând cu 28 aprilie 2026.

Anna Cavazzini, președintele Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor din Parlamentul European, a declarat într-un comunicat că acest lucru „marchează un pas decisiv către confortul consumatorilor și responsabilitatea față de mediu”.

„Aceste norme vizează abordarea problemei tonelor de deșeuri generate de încărcătoarele aruncate în fiecare an și economisirea unei sume estimate la 250 de milioane de euro pentru gospodăriile din UE prin eliminarea achizițiilor inutile de încărcătoare în fiecare an”, a adăugat Cavazzini.

Parlamentul a declarat că va „monitoriza îndeaproape” modul în care producătorii se adaptează la aceste schimbări.

Producătorii de dispozitive electronice s-au opus mult timp demersului UE de a standardiza tehnologiile de încărcare.

Decizia va afecta toți furnizorii, dar mai ales Apple, care a contestat inițial normele, invocând preocupări legate de inovare.

Cu toate acestea, gigantul Big Tech a început să se conformeze directivei și a trecut la USB-C pentru aparatele sale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Ian. 2026, 13:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
01 Ian. 2026, 13:43 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat existența unei practici comerciale înșelătoare la o unitate de schimb valutar a BC „Victoriabank” SA, în urma unui control inopinat privind respectarea obligațiilor de informare corectă a consumatorilor.

Constatările au stat la baza unei Hotărâri din 11 noiembrie 2025, care a fost menținută de Consiliul de Administrație al CNPF în ședința din 30 decembrie 2025, după respingerea cererii prealabile depuse de bancă. Controlul a vizat modul de afișare a cursurilor de schimb valutar pe panourile de reclamă.

Potrivit CNPF, pentru valuta românească (RON), cursurile de cumpărare și vânzare erau afișate fără separarea clară a numărului întreg de zecimale, spre deosebire de celelalte valute, situație calificată drept omisiune înșelătoare, susceptibilă de a induce în eroare consumatorii.

Autoritatea subliniază că remedierea ulterioară a neconformității și lipsa unui impact major nu înlătură răspunderea pentru încălcarea legislației privind protecția consumatorilor, motiv pentru care măsurile dispuse au fost menținute.

 În perioada 18–24 septembrie 2025, CNPF a efectuat controale inopinate la 48 de unități de schimb valutar din mai multe raioane și municipii ale țării, depistând abateri la șapte unități, inclusiv neconcordanțe între cursurile afișate și cele aplicate, precum și lipsa delimitării clare a zecimalelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII