Alegeri România: Adrian Dupu, candidatul la funcția de senator PNL mizează pe votul românilor din nordul R. Moldova

07 Nov. 2024, 09:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Nov. 2024, 09:41 // Actual //  bani.md

Adrian Dupu, candidatul la funcția de senator din partea Partidului Național Liberal pentru diaspora, s-a întâlnit marți, 5 noiembrie, cu alegătorii din nordul Republicii Moldova, la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți. În cadrul evenimentului, s-au discutat proiectele PNL pentru diaspora și candidatura lui Nicolae Ciucă la funcția de președinte al României, transmite Nordnews.md.

 

Alegătorii prezenți au avut ocazia să discute direct cu Adrian Dupu despre problemele cu care se confruntă și așteptările pe care le au de la reprezentanții lor în Parlamentul României.

„O să scriem o nouă lege a cetățeniei, astfel încât la finalul primului meu mandat de senator, oamenii să nu aștepte mai mult de un an de zile pentru obținerea cetățeniei”.

Adrian Dupu, candidat PNL pentru diaspora

De asemenea, s-a discutat despre candidatura lui Nicolae Ciucă la funcția de președinte al României. Nicolae Ciucă a intrat în politică în 2019 ca ministru al Apărării Naționale și a devenit prim-ministru al României în 2021. Actualmente, este președintele Senatului României și al Partidului Național Liberal.

„Este important că trebuie să fim în sentiment cu ceea ce se face dincolo de Prut, pentru că nu poți fi român ne fiind european și nu poți fi european, ne fiind român. De aceea a fi parte a acestor procese, a fi parte a mersului înainte e de datoria tuturor bunilor români”.

Potrivit sursei citate, campania electorală a PNL se concentrează pe promovarea valorilor democratice și pe consolidarea relațiilor cu comunitățile de români din afara granițelor țării.

„Eu, personal, candidez la funcția de Senator pentru români dinafara granițelor și eu sper că cetățenii Republicii Moldova mă cunosc foarte bine după acești 4 ani în fruntea DRRM și îmi doresc să îi reprezint la un alt nivel, începând cu iarna acestui an”, a declarat Adrian Dupu.

Adrian Dupu, candidat PNL pentru diaspora

„Eu mă simt ca un român la mine acasă ,nu în diaspora. Vrem ca mereu să fim alături de frații noștri”, a mai adăugat el.

Totodată, candidatul la funcția de senator din partea Partidului Național Liberal pentru diaspora a menționat că va continua să organizeze astfel de întâlniri pentru a fi la curent cu nevoile și preocupările diasporei. Candidatul este primul pe lista buletinului de vot din partea PNL, unul dintre cele mai vechi partide politice din Europa.

„Aș vrea să plecăm de aici cu două lucruri: 60 de mii de voturi și pentru fiecare vot din țară încă două dinafară”, a spus oficialul român.

Adrian Dupu, candidat PNL pentru diaspora

Amintim că alegerile prezidențiale din România vor avea loc în perioada 22-24 noiembrie, iar alegerile parlamentare sunt programate pentru 30 noiembrie – 1 decembrie. În Republica Moldova, vor fi deschise 59 de secții de vot: 17 la nord, 34 la centru și 8 la sud.

_CMF 11240002._

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Europa se pregătește să lanseze o alternativă proprie la rețeaua socială X, într-un context marcat de tensiuni tot mai vizibile între Uniunea Europeană și Statele Unite. Noua platformă, denumită W, este prezentată drept un spațiu digital construit pe valori europene, cu accent pe identitatea utilizatorilor, protecția datelor și combaterea dezinformării.

Potrivit informațiilor apărute în presa europeană, W își propune să funcționeze pe principiul „We” (Noi), punând în centrul său comunitatea și responsabilitatea. Utilizatorii vor fi obligați să își verifice identitatea prin documente oficiale și validare foto, o măsură menită să reducă fenomenul conturilor false și al boților care influențează dezbaterile publice online.

Proiectul este susținut de un consiliu consultativ format din foști miniștri și reprezentanți ai mediului de afaceri, în special din state nordice, iar conducerea este asigurată de Anna Zeiter, expertă în protecția datelor, cu o carieră îndelungată în industria tehnologică. Aceasta a explicat că litera „W” reflectă două concepte-cheie: valori și utilizatori verificați, subliniind că platforma va respecta strict legislația europeană privind confidențialitatea și securitatea datelor.

Datele utilizatorilor vor fi găzduite exclusiv în Europa, de companii europene, iar infrastructura va fi una descentralizată. Inițiatorii proiectului susțin că obiectivul este crearea unei rețele sociale care să combine libertatea de exprimare cu responsabilitatea și transparența, într-un cadru democratic clar.

Platforma a fost prezentată oficial în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, unde a atras atenția analiștilor și jurnaliștilor internaționali. W nu este încă disponibilă publicului larg, însă lansarea efectivă este așteptată în lunile următoare.

Inițiativa apare pe fundalul unor dispute mai vechi dintre Bruxelles și marile companii americane de tehnologie, acuzate de autoritățile europene că nu respectă suficient regulile privind transparența, protecția datelor și combaterea conținutului nociv. În acest context, tot mai multe voci politice europene susțin necesitatea dezvoltării unor platforme digitale proprii, care să reflecte valorile și regulile Uniunii Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!