Alegerile din Găgăuzia: Peste 80 de candidați înregistrați. În unele circumscripții – zero pretendenți

03 Aug. 2021, 13:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Aug. 2021, 13:00 // Actual //  MD Bani

Comisia Electorală din Unitatea  Administrativ Teritorială Găgăuzia a înregistrat până astăzi 82 de candidați la funcția de „deputat local”, în cadrul alegerilor parlamentare din regiune, scrie Realitatea.md.

Potrivit Comisie, în cadrul celor 35 de circumscripții electorale, în unele s-au înregistrat câte 5 candidați, în unele câte unul singur, iar în altele nu sunt încă pretendenți (cum ar fi circumscripția electorală nr.11).

Lista integrală a candidaților, pe fiecare circumscripție electorală în parte poate fi accesată aici.

Precizăm că, în Găgăuzia, la 19 septembrie urmează să se desfășoare alegeri parlamentare pentru alegerea unei noi componențe a Adunări Populare (echivalent cu Parlamentul). Scrutinul parlamentar se desfășoară în baza circumscripțiilor electorale, care sunt 35 la număr.

Alegătorii urmează să voteze unul din candidații, care se înregistrează pe circumscripția electorală specifică locului de trai al acestuia.

Realitatea Live

12 Dec. 2025, 10:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Dec. 2025, 10:31 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Fostul deputat Alexandr Slusari acuză Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) de manipulare și tergiversare intenționată a ajustării tarifelor la gaze, pe fondul devierilor tarifare negative acumulate de Moldovagaz.

Slusari susține că ANRE evită să spună deschis că procesul de ajustare a tarifelor este întins artificial din cauza devierilor tarifare negative ale Moldovagaz, care ajung, potrivit lui, la circa 400 de milioane de lei. Aceste devieri ar fi fost acumulate în prima jumătate a anului, conform explicațiilor oferite de Moldovagaz.

„Rămâne întrebarea firească: de ce tariful nu a fost ajustat la timp? Probabil a existat un factor politic, despre care ANRE preferă să nu vorbească. E mai ușor să scoți acești bani de la oameni”, afirmă Slusari.

Totodată, fostul deputat atrage atenția că Energocom înregistrează devieri tarifare pozitive deja de patru luni, însă accentul public este pus exclusiv pe problema Moldovagaz, fără o analiză echilibrată a situației din sector.

În mesajul său, Slusari mai remarcă faptul că opoziția antieuropeană a încetat brusc să critice situația din domeniul gazelor. „Moldovagaz este o vacă sacră pentru ei”, scrie acesta, sugerând existența unor interese politice comune în jurul companiei.

Directorul ANRE, Alexei Taran declara în cadrul audierilor de la Comisia economie buget și finanțe că tariful la gaz pentru populație ar urma să fie redus în ianuarie 2026.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif la gaz de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII