Anunțul momentului pentru toți moldovenii! Vor putea transfera până la 10 mii de lei fără comisioane

12 Mart. 2024, 10:37
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
12 Mart. 2024, 10:37 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Sistemul de Plăți Instant MIA, dezvoltat de Banca Națională a Moldovei, a fost lansat în premieră în Republica Moldova.

Sistemul este disponibil în instituții financiare din țară și le permite consumatorilor și companiilor să transfere bani în mai puțin de 15 secunde fără plata comisioanelor și indiferent de bancă doar în bază de număr de telefon, oferind cetățenilor o metodă rapidă, sigură și eficientă de efectuare a tranzacțiilor.

„Sunt încrezătoare că MIA va deveni în scurt timp o tehnologie la îndemâna fiecărui cetățean sau om de afaceri. MIA va eficientiza tranzacțiile financiare, va stimula creșterea economică și va promova o mai bună gestionare a finanțelor. Așadar, astăzi Moldova face un pas semnificativ către o lume financiară modernă, iar Banca Națională a Moldovei consolidează poziția țării în rândul statelor care adoptă tehnologii avansate pentru a sprijini evoluția economică și pentru a oferi cetățenilor un acces mai ușor la serviciile financiare”, menționează guvernatoarea BNM, Anca Dragu.

Transferurile de până la 10.000 de lei pe lună sunt efectuate fără comision, în timp ce pentru sume mai mari, comisioanele percepute nu vor depăși 5 lei pentru un transfer. Plățile instant pot fi accesate de utilizatorii de mobile banking din Republica Moldova, atât persoane fizice, cât și juridice, care au cont de plăți deschis la o bancă/societate de plată. Identificatorul necesar și suficient pentru a iniția un transfer va constitui numărul de telefon înregistrat în baza de date a băncii sau societății de plată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 

08 Iun. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Iun. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportul mărfurilor către Republica Moldova și Ucraina prin România ar putea dura mai mult, după introducerea unor noi reguli vamale la nivelul Uniunii Europene. Noile proceduri afectează în special produsele petroliere importate din afara UE prin portul Sulina, scrie profit.ro.

Autoritatea Vamală Română a anunțat că, din 25 mai 2026, a devenit operațională o nouă etapă a sistemului NCTS-RO, care obligă operatorii economici să înregistreze mărfurile aflate în tranzit pe teritoriul Uniunii Europene și să depună declarații suplimentare de siguranță.

Astfel, companiile care transportă combustibili din state non-UE, precum Turcia, vor trebui să prezinte garanții financiare pentru întreaga valoare a mărfii pe perioada tranzitului prin UE. Garanția va fi returnată după finalizarea transportului.

Reprezentanții pieței spun că noile reguli ar putea întârzia livrările prin Canalul Sulina cu două sau chiar trei zile, din cauza procedurilor suplimentare de vămuire și verificare a documentelor.

Potrivit sursei citate, mărfurile provenite din state membre ale Uniunii Europene, cum ar fi Grecia, nu vor fi supuse acestor formalități suplimentare.

În același timp, participanții la piață consideră că noile măsuri ar putea face mai atractive livrările prin portul Constanța, unde transporturile nu sunt afectate de noile reguli de tranzit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!