„Atac” la amanet! Fiscul obligă bijutierii să-și conecteze aparatele de casă și de control la SIA „MEV”

28 Feb. 2024, 09:51
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Feb. 2024, 09:51 // Actual //  bani.md

Serviciul Fiscal de Stat a emis o notificare importantă cu privire la obligațiile impuse caselor de amanet din Republica Moldova. Potrivit Deciziei Comisiei interdepartamentale pentru echipamente de casă și de control, casele de amanet care sunt supuse Legii privind regimul metalelor prețioase și pietrelor prețioase sunt obligate să-și conecteze echipamentele de casă și de control la Sistemul Informațional Automatizat „Monitorizarea electronică a vânzărilor” până la data de 01 iulie 2024.

Această decizie impune agenților economici vizați să retragă din evidență și să înceteze exploatarea echipamentelor de casă și de control de tip vechi, înlocuindu-le cu cele conectate la SIA „Monitorizarea electronică a vânzărilor”. Procedura pentru înregistrarea și sigilarea acestor echipamente este stabilită prin Regulamentul cu privire la modul de evidență și sigilare a echipamentelor de casă și de control, aprobat prin Ordinul SFS nr. 632/2020.

Această măsură are ca scop îmbunătățirea și modernizarea sistemului de monitorizare a tranzacțiilor în sectorul caselor de amanet, asigurând o mai mare transparență și control asupra activității acestora. Agenții economici afectați sunt îndemnați să respecte termenul limită și să se conformeze prevederilor legale pentru a evita sancțiunile și pentru a se conforma regulamentelor în vigoare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.